İnsan kaynakları yönetimi kapsamındaki faaliyetlerin işletmelerde iş sağlığı ve güvenliği performansına etkisi
The impact of activities within the scope of human resources management on occupational health and safety performance in enterprises
- Tez No: 793675
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili faaliyetleri genellikle insan kaynakları yönetimi tarafından gerçekleştirilir. İnsan kaynakları yönetiminin bu faaliyetleri usulüne uygun yerine getirebilmesi, çalışan sağlığı ve güvenliğinin korunması için en önemli adımlardan biridir. Literatürü incelediğimiz zaman insan kaynakları yönetimi ve İSG konularını beraber ele alan az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı görev ve yükümlülüklerini doğru şekilde yönetebilen insan kaynakları yönetiminin aldığı karar, uyguladığı yöntem ve faaliyetlerin işletme ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği performansı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın birinci bölümünde iş sağlığı ve güvenliği, iş kazası, meslek hastalığı kavramları incelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde insan kaynakları yönetimi kavramı, özellikleri ve İSG ile ilişkisi incelenmiştir. Son olarak üçüncü bölümde ise İKY'nin yaptığı faaliyetlerin işletmede İSG üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Bu bağlamda insan kaynakları ve İSG alanında çalışan 152 katılımcı ile anket yapılmış ve sonuçları bir anket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre insan kaynakları yönetiminin işletmede İSG ile ilgili yaptığı uygulamalar ve aldığı kararlar, çalışanları olumlu etkilediği ve işletme performansını arttırdığını söylemek mümkündür. Bununla beraber işletme yönetiminin de İSG ile ilgili konulara gereken önemi verdiğini ve mevzuata uygun hareket ettiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Today, the activities of businesses related to occupational health and safety are generally carried out by human resources management. The ability of human resources management to perform these activities duly is one of the most important steps for the protection of employee health and safety. When we examine the literature, there are few studies that deal with human resources management and OHS issues together. The aim of this study is to reveal the effect of the decisions taken, the methods and activities of the human resources management, which can manage its duties and obligations correctly, on the occupational health and safety performance of the business and employees. In the first part of the study, the concepts of occupational health and safety, work accident and occupational disease were examined. In the second part of the research, the concept of human resources management, its characteristics and its relationship with OHS were examined. Finally, in the third part, the effect of the activities of HRM on OHS in the enterprise is analyzed. In this context, a survey was conducted with 152 participants working in the field of human resources and OHS and the results were analyzed with a survey program. According to the results of the research, it is possible to say that the practices and decisions taken by the human resources management regarding OHS in the enterprise affect the employees positively and increase the performance of the enterprise. With this, we can say that the business management attaches the necessary importance to the issues related to OHS and acts in accordance with the legislation.