Investigation of the mechanical properties of hemp fiber reinforced epoxy base nanocomposites
Kenevir elyaf takviyeli epoksi bazli nanokompozitlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 793694
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKLİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, epoksi matris sistemine grafen nanoparçacıkları dahil ederek kenevir elyafı ile güçlendirilmiş kompozit plakaların çekme, eğilme ve darbe özelliklerini araştırmayı amaçlamaktadır. Ağırlıkça farklı konsantrasyonlarda (%1, %2 ve %3) grafen nanoparçacıkları içeren kenevir lifi ile güçlendirilmiş lamine kompozit plakalar, vakum destekli reçine transfer kalıplama yöntemi ile üretilmiştir. Numuneler, çekme, eğilme ve Charpy darbe testleri ile grafen nanopartiküllerin mekanik özellikler üzerindeki etkilerini belirlemek için kullanıldı. Darbe testi, hibrit ve hibrit olmayan doğal kompozitler için kenar ve düz kenarlardan gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, kırık yüzeylerin görüntüleri analiz edilerek grafen nanopartiküllerin malzeme yapısı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Sonuçlar, grafen nanoparçacıklarının eklenmesinin kenevir elyafı ile güçlendirilmiş kompozit plakaların mekanik davranışı üzerinde önemli etkilere sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the tensile, flexural and impact properties of hemp fiber-reinforced composite plates by incorporating graphene nanoparticles into the epoxy matrix system. Hemp fiber-reinforced laminated composite plates containing different concentrations of graphene nanoparticles (1%, 2%, and 3%) by weight were produced by vacuum assisted resin transfer molding method. Samples were used to determine the effects of graphene nanoparticles on the mechanical properties by tensile, flexural and Charpy impact tests. The impact test was carried out from the edgewise and flatwise sides for hybrid and nonhybrid natural composites. In addition, the effects of graphene nanoparticles on the material structure were investigated by analyzing images of fractured surfaces. The results showed that the addition of graphene nanoparticles had significant effects on the mechanical behavior of the hemp fiber reinforced composite plates.