Doğal fiber dolgu takviyeli biyoreçineli yeni tip hibrit kompozitlerin otomotiv sektöründe kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of new type hybrid composites with natural fiber reinforced bioresin in the automotive industry
- Tez No: 936809
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son yıllarda mühendislik tasarımlarının yanında kullanılan malzemelerin sürdürülebilir olmasının önemi artmıştır. Bu bağlamda sürdürülebilir olmayan ürünlerin yerini sürdürülebilir malzemelerden yapılmış ürünler almaya başlamıştır. Doğal elyaf dolgu takviyeli kompozitlere ilgi artmıştır. Bu çalışmada bor yağına ilave olarak doğal malzemelerden olan keçiboynuzu tozu, atık talaş tozu, vişne çekirdeği tozu, kenevir tozu açık kalıplama üretim yöntemi kullanılarak kompoziit numuneler üretilmiştir.Otomotiv sektöründe araçların hem iç hem de dış yapısında alternatif oluşturmak üzere deneysel çalışma yapılmıştır. Üretilen kompozitlere çekme testi, su testi, darbe testi, aşınma testi, sertlik testi, taramalı elektron mikroskobu testi ve termogravimetrik analiz ile diferansiyel taramalı kalorimetrik analiz uygulanmış malzemelerin temel mekanik özellikleri ve termal kararlılığı belirlenmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde, dolgu takviye malzemelerinin farklı testler altında farklım sonuçlar verdiği görülmüştür. Bor yağı kullanımının malzemelerin darbe absorbe edebilme kabiliyetini arttırdığı görülmüştür. Ayrıca bor yağının su itici özellikte olduğu tespit edilmiştir. Yanma deneyinde epoksi malzemesinin neredeyse tamamı yanarken dolgu takviye malzemesi eklendiğinde yanmaya karşı direnç göstermiştir. TEM analizinde bor yağı eklenmesi kırılan numune yüzeyinde baloncuk oluşumuna sebep olmuş dolgu takviye malzemesi eklenmesi ise boşlukları doldurarak iyileştirici özellik göstermiştir. TEM sonuçları ile diğer deneylerde elde edilen sonuçlar tutarlıdır. Beş farklı dolgu takviyesi malzemesi ile bor yağı ile oluşturulan biyoreçineyle üretilen biyokompozit malzemenin epoksi reçine ile üretilen numuneye göre enerji emiliminin daha iyi olduğunu bunun da otomotiv parçalarından, araç tamponları gibi farklı parçalarda değerlendirilmesi mümkün hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the importance of sustainability of materials used in addition to engineering designs has increased. In this context, products made of sustainable materials have begun to replace unsustainable products. Interest in natural fiber filler reinforced composites has increased. In this study, in addition to boron oil, composite samples were produced using open molding production method using natural materials such as carob powder, waste sawdust powder, cherry pit powder, hemp powder. An experimental study was conducted to create an alternative for both the interior and exterior structures of vehicles in the automotive sector. Tensile test, water test, impact test, abrasion test, hardness test, scanning electron microscope test and thermogravimetric analysis and differential scanning calorimetric analysis were applied to the produced composites and the basic mechanical properties and thermal stability of the materials were determined. When the results were evaluated, it was seen that the filler reinforcement materials gave different results under different tests. It was seen that the use of boron oil increased the impact absorption ability of the materials. It was also determined that boron oil has water repellent properties. In the combustion test, while almost all of the epoxy material burned, it showed resistance to burning when the filler reinforcement material was added. In the TEM analysis, the addition of boron oil caused the formation of bubbles on the surface of the broken sample, while the addition of filler reinforcement material showed a healing feature by filling the gaps. The TEM results are consistent with the results obtained in other experiments. The biocomposite material produced with bioresin formed with boron oil and five different filler reinforcement materials has better energy absorption compared to the sample produced with epoxy resin, and this has become possible to evaluate in different parts such as automotive parts and vehicle bumpers.