Evde bakım hizmetinden yararlanan fiziksel engelli bireylerin babalık deneyimleri (Mardin örneği)
Father experiences of physically disabled individuals benefit from home care service (Mardin example)
  1. Tez No: 793723
  2. Yazar: ÜMİT TURGAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL BEKAROĞLU DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Toplumsal bir sorun olan engellilik, toplumun tüm katmanlarını etkileyebilmektedir. Toplumda en fazla ayrımcılığa uğrayan gruplardan birisi de engellilerdir. Engellilik halinin bireyde meydana getirdiği değişimler kişinin engellilik hali ve bulunmuş olduğu konum itibariyle bireyin daha önce karşılaşmadığı farklı sorun alanlarıyla karşılaşmasına sebep olmaktadır. Bu engelli gruplarından birisi de fiziksel engelli babalardır. Bu çalışmanın odak noktasını fiziksel engelli bireylerin babalık deneyimleri oluşturmaktadır. Bu araştırmada Fiziksel Engelli Babaların babalığı nasıl algıladıkları, bir baba olarak engellilik sürecinde yaşamış olduğu uyum güçlükleri ve deneyimleri keşfedilerek analiz edilmesi ve alandaki bilgi boşluğuna katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Yapılan bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma engelli bireylerin babalık algı ve deneyimlerini anlamaya yönelik olduğu için veri toplama tekniği olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Görüşmeler birebir yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacına bağlı olarak zengin durumların seçilerek derinlemesine araştırma yapılamasına olanak sağlayan amaçsal örnekleme seçilmiştir. Nitel araştırma çalışmasında veriler betimsel analiz kullanılarak yapılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda fiziksel engelli babaların işsiz ve gelir yoksulluğu yaşadıkları buna bağlı olarak bireysel ve sosyal sorunlar yaşadıkları görülmüştür. Fiziksel engelli babaların ulaşmak istediği en önemli babalık rolünün iş sahibi baba vasfının kazanılmasıdır. Bu rolün sadece maddiyatla ölçülemeyeceği özgüven sahibi ve psikolojik olarak güçlü bir baba inşasının önemli bir parametresini oluşturmaktadır. Engelli babaların sadece sosyal yardım boyutuyla değerlendirilmeyip üretime katılması ve ekonomik olarak desteklenmesi noktasında engellilerin çalışma hayatıyla ilgili var olan kanun yönetmelik ve mevzuatların kanun koyucular tarafından tekrardan gözden geçirilerek fiziksel engelli babaların lehine düzenlemelerin yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Disability, which is a social problem, can affect all layers of society. One of the most discriminated groups in society is the disabled. The changes caused by the disability in the individual cause the individual to encounter different problem areas that he has not encountered before, in terms of the person's disability and location. One of these disabled groups is physically disabled fathers. The focus of this study is the fatherhood experiences of individuals with physical disabilities. In this research, it is aimed to analyze how physically handicapped fathers perceive fatherhood, their adaptation difficulties and experiences as a father, and contribute to the knowledge gap in the field. In this study, qualitative research method was used. Semi-structured interview technique was used as the data collection technique since the research was aimed at understanding the perception and experiences of paternity of disabled individuals. The interviews were conducted face-to-face. Purposeful sampling, which allows in-depth research by selecting rich situations, was chosen depending on the purpose of the study. In the qualitative research study, the data were made using descriptive analysis. As a result of the research, it has been seen that physically disabled fathers are unemployed and have income poverty, and consequently they have individual and social problems. The most important paternity role that physically disabled fathers want to achieve is to gain the qualification of a father who has a job. It constitutes an important parameter for the construction of a self-confident and psychologically strong father, whose role cannot be measured only with materiality. It is suggested that the existing laws, regulations and legislations related to the working life of the disabled should be reviewed by the legislators and arrangements should be made in favor of the physically disabled fathers in terms of not only evaluating the disabled fathers with the dimension of social assistance, but also participating in the production and supporting them economically.