Anaerobik funguslar tarafından üretilen sekonder metabolitlerin antimikrobiyal etkisi
Antimicrobial effect of secondary metabolites produced by anaerobic fungi
- Tez No: 793722
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Anaerobik mikroorganizmalar en eski kara canlılarıdır. Toprakta ve yüksek organizmaların bağırsaklarında her yerde bulunurlar ve insan sağlığı, ekoloji ve endüstride önemli bir rol oynarlar. Bununla birlikte, yakın zamana kadar anaeroblardan hiçbir antibiyotik veya başka herhangi bir ikincil metabolitin varlığı ortaya çıkarılmamıştır. Mantar sekonder metabolitleri (SM' ler), geniş bir bileşik koleksiyonu içerir. Bu bakımdan Anaerobik gut fungusları hakkında yapılan herhangi bir antimikrobiyal etkinliklerinin belirlendiği bir araştırmanının olmayışı bu canlıların araştırılmasını önemli kılmaktadır. Bu çalışmada farklı AGF'ların farklı enerji kaynaklarındaki (glukoz, fruktoz ve sakkaroz) üretmiş oldukları sekonder metabolitlerin farklı günlerdeki antimikrobiyal etkileri incelenmiştir. Pseudomonas aeruginosa (DSM 50071), Enterococcus faecalis (ATCC 29212), Staphylococcus aureus subsp. aureus (ATCC 25923) ve Escherichia coli (ATCC 25922) dahil olduğu 4 farklı patojene karşı antibakteriyel etkinlikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada kullanılan aneorobik gut fungus suşlarınden elde edilen metabolitlerin biyolojik ölçüm yöntemi ile belirlenmesinde test mikroorganizması olarak Pseudomonas aeruginosa, Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus ve Escherichia coli'nin kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca kültür ortamına katılan bazı sustratların faklı metabolit üretmesine neden olduğu için, çalışmada kullanılan diğer test bakterileri de AGF'lar tarafından üretilen metabolitlerin belirlenmesinde kullanılabileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Anaerobic microorganisms are the oldest land creatures. They are found everywhere in the intestines of the soil and high organisms and play an important role in human health, ecology and industry. However, the presence of any antibiotics or any other secondary metabolite has not been revealed until recently. Mushroom secondary metabolites (SMs) contain a wide collection of compound. In this respect, the lack of a study of any antimicrobial activities about anaerobic gout fungi makes it important to investigate these creatures. In this opening, the antimicrobial effects of secondary metabolites produced by different AGFs in different energy sources (glucose, fructose and sakarosis) were examined on different days. Pseudomonas aeruginosa (DSM 50071), Enterococcus faecalis (ATCC 29212), Staphylococcus aureus subsp. aureus (ATCC 25923) and Escherichia coli (ATCC 25922), including 4 different pathogenal activities were determined. As a result, Pseudomonas Aeruginosa, Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus and Escherchia coli can be used as test microorganisms in the determination of metabolites obtained from the aneorobic gout fungus strains used in this study by biological measurement method. In addition, since some substrates participating in the cultural environment produce different metabolites, other test bacteria used in the study can be used to determine the metabolites produced by AGF.