Yapı malzemelerinin yapı kataloglarından BIM kataloglarına eklemlenmesi
Integration of building materials from building catalogs to BIM catalogs
- Tez No: 793726
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN ÇITAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
Endüstri Devrimi ile birlikte ortaya çıkan seri üretim, tüm sektör ve ürünlerde olduğu gibi yapı malzemelerinin de hem üretimini hem de piyasadaki dolaşımını kökten değiştirmiştir. 1870 yılından itibaren yapı malzemeleri fabrikalarda üretilmiş, yapı katalogları hazırlanmış, fuar alanlarında sergilenmiş ve yapı marketlerde satılmaya başlanmıştır. Bilişim teknolojilerindeki önemli gelişmeler sayesinde bilgisayar yazılımlarındaki gelişmeler ortaya çıkarmıştır. İnşaat sektöründeki önemli gelişmelerden biri olan Yapı Bilgi Modellemesi, yapıyı oluşturan yapı bileşenlerinden yola çıkarak yapı sisteminin“BIM Nesneleri”ile modellenmesini sağlayan teknoloji haline gelmiştir. Günümüzde yapı malzemesi üreticileri yapı bileşenlerini BIM Nesneleri olarak tasarlamakta ve uluslararası BIM kütüphanelerinde kullanıcılara sunmaktadır. Bu tez çalışmasında basılı yapı katalogları sürecinde oluşan ve BIM kataloglarında devam eden, yapı malzemeleri sınıflandırma sistemleri ve standartlarının devamlılığı üzerinde durulmuş, faydaları ortaya konmuştur. Literatür araştırması ve sistem karşılaştırması yöntemleri ile bu çalışma hazırlanmıştır. Yapı sektörünün tarihsel gelişimi boyunca yapı malzemelerine erişim araçlarının, teknolojiyle birlikte geliştirilmesinin, üretici ve tasarımcı açısında öneminin ortaya konulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Mass production, which emerged with the Industrial Revolution, has radically changed both the production and circulation of building materials in the market, as in all sectors and products. Since 1870, building materials have been produced in factories, and building catalogs have been prepared, exhibited at fairs, and sold in construction markets. Important developments in information technologies have revealed developments in computer software. Building Information Modeling, one of the important developments in the construction industry, has become the technology that enables the building system to be modeled with“BIM objects,”, starting from the building components that collect the building. Today, building material manufacturers design building components as "BIM objects and present them to users in international BIM libraries. In this thesis, the continuity of the building materials classification systems and standards, which are formed in the printed building catalog process and continue in the BIM catalogs, is emphasized, and the benefits are revealed. This study was prepared with the methods of literature research and system comparison. Throughout the historical development of the building sector, it is aimed to reveal the importance of the development of the means of access to the building materials, together with technology for the manufacturer and the designer.