حاشية الشيرانشي على شرح العصام على رسالة الاستعارات (المؤلف: المولى محمد الشيرنشي )كان حيا 1016ه
WAL-Şiranşi'nin Metaforlar Mektubundaki şerhi al-Lssam hakkındaki haşiyesi, Yazar: al-Mawla Muhammed al-Şiranşi (kana hayatın 1016 H) / Hashiyat to Sharh al-Asam on the Risalat of Istiarat, by Mawla Mohammad al-Shiranshi, (he was alive in 1016 AH), study and investigation
- Tez No: 793727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAIBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mevlâ Şîranşi'nin bu Haşiyesi,“Al-Assam Şerhi”nin en değerli haşiyelerinden biri olarak kabul edilir. Şeyh Şiranşi, Allah rahmet eylesin, Şerhu'l-Asam'ı okuyan okuyucunun kafasını karıştırabilecek hususları özetler ve sonra açıklar. Özet şeklinde açıklamalarını sürdürür. Bu arada, niçin açıklama yaptığının sebeplerini dipnotlarda belirtir. Şerhte bahsedilmeyen bazı noktalarda da haşiye sahibi, yeni paragraflar açabilmektedir. Açtığı yeni bu yeni paragrafları, bazı şerhler ve açıklamalar koyarak doldurmaktadır. Haşiye müellifi, nahiv ve belağat açıklamaların fazla uzatmaktan kaçınmaktadır. Ayrıca Şerh sahibi Asam ile yer yer anlaşmazlığa düşmekte ve bu anlaşmazlığın sebebini ve amacını da serd etmektedir. Bazı noktalarda kendisinin Şarih Asam ile farklı düşündüğünü, bunun da bazı sebeplerinin olduğunu söylemekte ve hem kendi itirazını hem de diğer bazı müfessirlerin o konu ile ilgili sözlerini zikretmektedir. Açıklamalarını yaparken,“eğer şöyle dersen..., ben de şöyle derim...”(Fein kulte..., kultü...), üslubunu kullanmaktadır. Müellif ayrıca, haşiyesine baz aldığı nüshanın bazı yerlerinde bazı açıklamalar getirmekte ve ayrıca onu diğer nüshalarla da karşılaştırmaktadır. Biz bu tezimizde, öncelikle mahtut (yazma) bir eser olan bu Haşiyenin bulabildiğimiz nüshalarını topladık. Aralarından en uygun uygun iki tanesini seçtik ve onları birbirine mukayese ettik. Üzerinde yorum yapmadan, sadece ve gerektiği yerlerde metni düzenleyerek, konulardan neyin nerede olduğunu belirttik. Nüshalar arasındaki farkları ve ihtilafları dipnotta belirttik. Sonra asıl nüshadaki metinde geçen darbı meselleri tahric ettik. Onları kaynaklarına isnat ettik. Ayetlerin hangi sûrede ve sayfada olduğunu tespit ettik. Var ise şayet, hadisleri ve beyitleri tespit ettik ve tahriclerini de yaptık.
Özet (Çeviri)
This Annotation of Mevlâ Shiranşi is considered as one of the most valuable annotations of“Al-Assam Commentary”. Shaykh Shiranshi, may God have mercy on him, summarizes and then explains the matters that may confuse the reader who reads Sharhu'l-Asam. He continues his explanations in summary form. By the way, he states the reasons why he made a statement in the footnotes. At some points that are not mentioned in the annotation, the owner of the annotation can open new paragraphs. He fills these new paragraphs he opened by adding some commentaries and explanations. The annotation's author avoids prolonging the explanations about grammar and rhetoric. In addition, the owner of the commentary has a disagreement with Asam from time to time and reveals the reason and purpose of this disagreement. He says that he thinks differently with Sharih Asam at some points, and that there are some reasons for this, and he mentions both his own objections and the opinions of some other commentators on that subject. While making his explanations, he uses the style of“if you say this..., I will say that...”(Fein kulte..., Kultu...). The author also provides some explanations in some parts of the main copy which he bases his annotation and also compares it with other copies. And my work in realizing this footnote is to collect the copies that were available in my hands and choose the most appropriate copy and compare it in two copies and put the differences and differences in the footnote without commenting on it, controlling the text and controlling what may form of the word, and then extracting the sayings that are in the manuscript text and attributing them to their sources, and controlling Attributing the verses to the surah and the page, with the graduation of the hadiths if received, and the poetic verses that were.