تفسير القرآن لأبي حامد شمس ال الشافعي(ت893هـ) ًسورة النَّحل دراسةً وتحقيقا
Ebû Hâmid Şemsüddîn Muhammed el-Mısrî el-Makdisî'nin Tefsîru'l-Kur'ân adlı eseri edisyon ve kritiği (Nahl Sûresi) / Interpretation of the Qur'an by Abu Hamid Shams al-Din Muhammad, the famous Egyptian al-Maqdisi al-Shafi'I: Surah an-Nahl (A study and investigation)
  1. Tez No: 793725
  2. Yazar: JNAN SAGAR GHARBI GHARBI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHEKİM AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, h. 9. asırda yaşamış olan Şemsü'd-dîn Ebî Hâmid el- Mısrî el-Makdisî eş-Şafii'nin el yazması tefsirinin Nahl Suresi'nin bulunduğu bölümün tahkikinden oluşmaktadır. Müellifin rivayet, dirayet ve işari tefsirlerinin üçünü de kullanması; tefsir, hadis, kıraat, fıkıh, nahiv, sarf özellikle belagat ve dilbilgisi gibi çeşitli bilgi alanlarını içeren kitaplardan istifade etmesi, kelimelerin sözlük anlamları, irab ve kıraât çeşitlerine değinmesi ile fıkhi ve akîdevi meseleleri kısaca zikredip zaman zaman onları referans alması bu eseri çalışmamıza neden olan önemli hususlardandır. Ayrıca; müellifin eserinde bir mananın açıklanması ya da bir görüşün desteklenmesi için sahabelerin tabiinin ve meşhur alimlerin ifadelerine, sahih ve zayıf hadislere yer vermesi; hadis, kıraat, şiir, sarf ve nahiv, belagat vb eserlerden faydalanması ve kelimelerin sözlük anlamlarının farklılıklarını açıklamakla iktifa etmeyip lafızlar arasındaki delalet farklılıklarını da genişleterek açıklaması bu eseri değerli kılan hususlardandır. Ancak, Kurtubî ve Beyzâvî'den çokça alıntılar yapmış olmasına rağmen, onlara atıfta bulunmaması eseri kusurlu kılmaktadır. Müellifin eserini icazu'l-Kur'an'ın açıklaması ve onunla hemhal olunması tavsiyesiyle bitirmiştir. Bu eserin tahkiki ve tahlilinde tercihli metin yöntemi tercih edilmiştir. Ayrıca, müellifin zati ve ilmi şahsiyetini tanıtmak için açıklayıcı tarih metodunu kullanmıştır. Tez iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde müellif ve söz konusu eseri tanıtılmıştır. Tahkikin yapıldığı ikinci bölümde ise a) modern yazım kurallarına göre yazıya geçirilmiştir. b) Metinde atıfta bulunulan şahıs ifadelerinin hangi eserde geçtiği dipnotlarda belirtilmiştir. c) Metinde kapalı olan bazı meseleler açıklığa kavuşturulmuştur. Sonuç bölümünden sonra fihrist ve özgeçmiş yazılarak tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study deals with a manuscript investigation into the interpretation of“Surat An-Nahl”by the scholar Shams al-Din Abu Hamid al-Masri al-Maqdisi al-Shafi'i, one of the scholars of the ninth century AH. This interpretation has several advantages; What prompted me to study and investigate it, such as: the author combined interpretation with the maxim, interpretation by opinion, and interpretation by reference, and took care of the linguistic vocabulary and the various syntactic aspects, and the ways of readings, and the rhetorical and linguistic aspect were particularly concerned, as well as the jurisprudential and ideological issues. In a brief and sometimes weighted manner, and in his interpretation he combined the sayings of the companions, followers and famous scholars to clarify a meaning or support an idea, and included in his interpretation the correct and weak hadiths, and collected in his interpretation various sciences such as hadith, readings, poetry, grammar, rhetoric and morphology; He expanded on explaining the semantic differences between the words, and was not satisfied with explaining the lexical differences; What gained him great scientific value, but he is criticized for taking from The interpretations of Al-Qurtubi and Al-Baydawi without attributing them. The researcher followed the historical descriptive approach in introducing the author and his scientific biography , and followed the scientific method in investigation and commentary. In the study section, the author and his book were introduced. In the investigation section, the researcher took care of writing the text according to the modern orthographic drawing, adjusting and extracting the sayings and attributing them to their sources, and by addressing the issues contained in the text and clarifying them. Then the study concluded with its results, scientific indexes and the researcher's biography.