Etkileri açısından Hz. Peygamber'in Kureyş'le yaptığı gazveler
The Prophet's ghaswas with Quraysh in terms of their effects
- Tez No: 793729
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hz. Peygamber'in Kureyş ile yaptığı gazveleri etkileri açısından inceleyen bu çalışma, gazvelerin sebep ve sonuçlarını detaylarına girmeden ilgili gazvelerin çeşitli yönlerden etkilerinin anlaşılmasına katkıda bulunmayı hedeflemiştir. Çalışmamız Kureyş'le yapılan gazvelerin hem Müslümanlar hem de bölgede yaşayan diğer kabileler üzerindeki siyasî ve sosyo-ekonomik etkilerini incelemiştir. Çalışmamız klasik eserleri ve bu alanda yapılan çağdaş çalışmaları kronolojik olarak ele almıştır. Bu incelemeler esnasında gerekli yerlerde yorumlara yer verilmiş, yapılan yorumlarda objektif davranmaya gayret gösterilmiştir. Sonuç olarak yapılan her gazve ile birlikte hem Mekkelilerden hem de civar kabilelerden Müslüman olanların sayısının arttığı görülmüştür. Ayrıca bu kişilerden bazılarının, ilerleyen yıllarda, özellikle Bizans ve Sâsânî topraklarına yönelik fetihlerde ve İslâm'ın yayılmasında büyük gayret gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research, which examines the Prophet's ghaswas with the Quraysh in terms of their effects, aims to contribute to the understanding of the effects of the battles in various aspects without going into details of the causes and results of the battles. Our study examined the political and socio-economic effects of the battles against the Quraysh on both Muslims and other tribes living in the region. Our study deals with classical works and contemporary studies in this field chronologically. During these examinations, comments were made where necessary, and an effort was made to act objectively in the comments made. As a result, it was seen that the number of Muslims from both Meccan and surrounding tribes increased with each ghaswa. In addition, it was seen that some of these people showed great effort in the following years, especially in the conquests of the Byzantine and Sassanid lands and in the spread of Islam.