Locational choice criteria of private theater spaces: The case of Ankara
Özel tiyatro mekanlarının yer seçim kriterleri: Ankara örneği
- Tez No: 793730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Yaratıcı ve kültürel endüstrilerin kentlerin kalkınmasındaki öneminin fark edilmesiyle beraber, yaratıcı sınıfın ve dolaylı olarak ilgili işi kollarının yer seçim kriterleriyle ilgili çalışmalar artmıştır. Ancak, hem yaratıcı endüstriler hem de yaratıcı sınıf kendi içinde yer seçimi motivasyonları açısından farklılıklar göstermektedir, bu nedenle farklı sektörlerin ve mesleklerin dinamiklerini esas alan çalışmalara ihtiyaç vardır. Tiyatrolar kültür endüstrileri içinde, üretim süreçleri ve mekanla kurdukları ilişkiler bağlamında farklı karakteristik özellikler göstermektedirler. Ayrıca, Ankara'da bulunan kültür endüstrileriyle, özellikle tiyatrolarla ilgili yapılan çalışmalar çok sınırlı sayıdadır. Bu çalışmanın amacı Ankara'da bulunan özel tiyatro mekânlarını tespit etmek ve bu mekânların kentsel alanın sosyal ve fiziksel özellikleri ile kurdukları etkileşim alanı üzerinden yer seçim kriterlerine ilişkin bir değerlendirme yapmaktır. Bu amaçla Ankara'da tespit edilen 37 özel tiyatro mekânının 25 tanesiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş, uygulanan niteliksel ve niceliksel analizler sonucunda şehir ve mahalle ölçeklerinde yer seçim kriterleri belirlenmiştir. Klasik mekânsal faktörler (hard locational factors),“soft locational factors”, market/seyirci ve yönetişim/politika başlıkları altında fiziksel, ekonomik, sosyal, kültürel ve kurumsal çevreye ilişkin yapılan değerlendirmede, özel tiyatro mekânlarının Ankara'da yer seçmelerinde en önemli faktörlerin kişisel ilişkiler, aidiyet hissi, tiyatro ortamı gibi“soft”mekânsal faktörler olduğu görünürken, mahalle ölçeğinde ulaşım bağlantıları, yapının fiziksel özellikleri gibi klasik mekânsal faktörler ile“soft”mekânsal faktör olarak değerlendirilen“tölerans”seviyesi olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
With the recognition of the importance of creative and cultural industries in the development of cities, studies on the location criteria of the creative class and indirectly related occupations have increased. However, both the creative industries and the creative class differ in terms of their motivations for location, so there is a need for studies based on the dynamics of different sectors and professions. Theaters show different characteristics within the cultural industries regarding their production process and relationship with space. Moreover, studies on cultural industries in Ankara, especially theaters, are limited. This study aims to identify the private theater venues in Ankara and assess their locational choice criteria based on their interaction with the social and physical characteristics of the urban space. For this purpose, semi-structured interviews were conducted with 25 of the 37 private theater venues identified in Ankara. As a result of the qualitative and quantitative analyses applied, site selection criteria were determined at city and neighborhood scales. The evaluation of the physical, economic, social, cultural, and institutional environment under the headings of hard locational factors, soft locational factors, market/audience, and governance/policy revealed that the most important factors for private theater spaces to choose a location in Ankara are soft locational factors such as personal relationships, sense of belonging, theater environment, while at the neighborhood scale, classical/hard locational factors such as transportation networks, physical characteristics of the building, and the level of tolerance which is considered as a soft locational factor.