Tuzluluğu artan sularda titanyum ve alüminyum nanopartikülleri etkisinde kalan balıkların (Oreochromis niloticus) ozmoregülasyon sisteminin incelenmesi
Investigation on the osmoregulation system of fish (Oreochromis niloticus) exposed to titanium and aluminum nanoparticles in water with increased salinity
- Tez No: 793734
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tatlı su balıklarının ozmoregülasyon sistemi suyun tuzluluğuna oldukça duyarlıdır. Tuzluluğu artan sularda nanopartikül etkisinde kalan Nil çuprası O. niloticus'un dokularında nanopartikül birikimi ve ozmoregülasyon sistemine özgün olan iyon ATPaz'ların (Na,K-ATPaz, Mg-ATPaz, Ca-ATPaz) tepkileri hakkında yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada, farklı tuzluluk (0 ve 10 ppt) derişimlerinde Al2O3 ve TiO2 nanopartiküllerinin farklı derişimleri (1 ve 10 mg/L) etkisinde akut (2 gün) ve kronik (20 gün) olarak maruz kalan balıkların kas ve solungaç dokularında alüminyum ve titanyum birikimleri ile solungaç ve bağırsak dokularında ATPaz'ların tepkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The osmoregulation system of freshwater fish is very sensitive to salinity increase in water. There is not enough data on the accumulation of nanoparticles in tissues of the Nile tilapia O. niloticus exposed to nanoparticles in increased salinities, and the responses of ion ATPases (Na,K-ATPase, Mg-ATPase, Ca-ATPase) belonging to the osmoregulation system. In this study, the accumulation of aluminium and titanium in muscle and gill tissues and, also the responses of ATPases in the gill were investigated following exposures to different concentrations (1 and 10 mg/L) of Al2O3 and TiO2 nanoparticles in acute (2 days) and chronic (30 days) durations.