Türkiye'de cinsel eğitime yönelik yapılan tezlerin içerik analizi
Content analysis of theses on sex education in Turkey
- Tez No: 793740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sağlık Eğitimi, Sosyoloji, Psychology, Health Education, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ülkemizde cinsellik konuşulamayan, ayıp, yasak ve mitleri bol bir kavram olarak kabul edilmektedir. Çünkü cinsellik, yalnızca iki insanın fiziksel olarak seks yapması şeklinde algılanmaktadır. Oysa cinselliğin insan yaşamında psikolojik ve sosyal boyutları vardır ve doğumdan başlayarak devam eden bir süreçtir. İnsan yaşamının şekillenmesi, tutumlarının davranışlarını belirlemesi ve kişiliğinin bir parçasını oluşturan cinsellikle ilgili ne zaman konuşacağız? İstenmeyen ergen gebelikler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, tecavüz ve cinsel istismar cinsellik evlerde ve okullarda, doğru eğitimlerle desteklenmezse bitmeyecek ya da azalmayacak. Cinsel sağlığın korunması ve cinsel eğitimin öneminin anlaşılması için bilimsel çalışmaların artırılması gerekmektedir. Araştırmanın konusunu oluşturan Türkiye'de cinsel eğitime yönelik yapılmış tezlerin doküman ve içerik analizi gerçekleştirilerek literatüre katkı sağlamak ve gelecekteki çalışmalara kaynak sağlamak amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırma kapsamına alınan 30 tez çalışması, türleri, sayfa sayıları, yayın yılları, üniversiteleri, enstitüler ve anabilim dalları, danışman unvanları, amaçları, araştırma yöntemleri, araştırma modelleri, örneklem büyüklükleri ile örneklem belirleme yöntemleri, veri toplama araçları, veri analiz yöntemleri ve kaynak kullanımları açısından incelenmiştir. Araştırma sonuçları, tezlerde daha çok nicel yöntemler kullanıldığını, örneklem belirlemede basit rastgele örnekleme yapıldığını, verilerin anket çalışmasıyla toplandığı ve verilerin analizinde daha çok t testlerinin tercih edildiği belirlenmiştir. Cinsel eğitime yönelik ülkemizde çok az tez çalışması vardır. Gençlere, cinsellikle ilgili, sağlıklı, saygılı seçimler yapmaları için bilgi ile birlikte güvenli cinsel davranışlar kazandırmak, kendisine ve topluma saygısını arttırmak için, ailede ve okullarda kapsamlı yaşa uygun yapılandırılmış CSE almalarını sağlamak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In our country, sexuality is accepted as a concept that cannot be spoken, shameful, forbidden, and a lot of myths. Because sexuality is perceived as just two people having physical sex. However, sexuality has psychological and social dimensions in human life and it is an ongoing process starting from birth. When will we talk about the shaping of human life, the way their attitudes determine their behavior, and the sexuality that forms a part of their personality? Unwanted adolescent pregnancies, sexually transmitted diseases, rape and sexual abuse will not end or decrease unless sexuality is supported in homes and schools with the right education. Scientific studies should be increased in order to protect sexual health and understand the importance of sexual education. It is aimed to contribute to the literature and to provide resources for future studies by performing document and content analysis of the theses made on sexual education in Turkey, which is the subject of the research. For this purpose, 30 thesis studies, types, page numbers, publication years, universities, institutes and departments, advisor titles, aims, research methods, research models, sample sizes and sampling methods, data collection tools, data analysis methods and analyzed in terms of resource use. The results of the research showed that more quantitative methods were used in the theses, simple random sampling was used in determining the sample, the data were collected by questionnaire study, and t-tests were mostly preferred in the analysis of the data. There are very few thesis studies on sexual education in our country. It is necessary to ensure that young people take comprehensive age-appropriate structured CSEs in the family and in schools in order to provide safe sexual behaviors with knowledge to make healthy, respectful choices about sexuality, and to increase their self-respect and community.