1-3 yaş arası çocuğu olan kadınların annelik duyarlılığı ve özyeterliliği ile çocukluk çağı psikolojik travmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between maternal sensitivity and self-efficiency and childhood psychological trauma in women with children between 1-3 years old
- Tez No: 793739
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında 1-3 yaş arası çocuğu olan kadınların çocukluk çağı psikolojik travmaları ile annelik duyarlılıkları ve öz yeterlilikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bunun yanı sıra, annelerin öz yeterlik ve duyarlılıklarında bazı bağımsız değişkenlere göre fark olup olmadığına ilişkin bulgular da bu araştırma kapsamında tartışılmıştır. Araştırma grubunu 1-3 yaş arasında çocuğu olan ve dijital ortamda veri toplama araçlarını doldurabilen gönüllü 550 anne oluşturmaktadır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak bu araştırma için geliştirilen Anne-Bebek Bilgi Formu, Ebeveyn Çocuk Kapsayıcı İşlev Ölçeği, Anne Babalık Becerilerinde Özyeterlik Ölçeği, Çocukluk Çağı Ruhsal Travmalar Ölçeği, Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, anne duyarlığı ve öz yeterliği ile çocukluk çağı ruhsal travmaları arasında zayıf düzeyde ilişki olduğu görülmüştür. Her iki bağımlı değişkende de yaşa göre fark görülmezken, annelerin öz yeterliklerinde araştırmanın diğer bağımsız değişkenleri olan olumsuz çocukluk çağı deneyimlerine (ACE), bebek bakımında destek almaya, annelerin kendi büyüdükleri evi algılayışlarına, annelerinden hissettikleri sevgi algılarına göre fark görülmüştür. Annelerin kendi annelerinin kaotik buldukları yönlerini tekrarlama sıklığına göre ise hem annelerin duyarlılıklarında hem de öz yeterliliklerinde fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between childhood traumas and maternal sensitivity and self- efficacy of women with 1-3 years old children and also, the whether there is a diffrence according to some independent variables were also discussed within the scope of this study. The research group consists of 550 volunteer mothers who have children aged 1-3 and can fill in the data collection tools in the digital environment. In this study, the Mother-Baby Information Form developed for this research, Parental Child Containing Function Scale, Self Efficacy for Parenting Task Index Toddler Scale, the Childhood Traumas Questionnaire, Adverse Childhood Events were used as data collection tools. According to the research findings, there was a weak correlation between maternal sensitivity and self-efficacy and childhood psychological traumas. While there was no difference according to age in both dependent varriables, a difference was observed in mothers' self-efficacy according to adverse childhood experience (ACE), receiving support in baby care, mothers' perceptions of the house they grew up in, and their perceptions of love from mothers, which are the other independent variables of research. According to the frequency of mothers repeating the aspects of their mothers that they find chaotic, there was a difference in both mothers' sensitivities and self- efficacy.