Essays on gender inequality and child development
Cinsiyet eşitsizliği ve çocuk gelişimi üzerine makaleler
  1. Tez No: 412334
  2. Yazar: NERGİS ZAİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN SARPÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye, orta-üst gelirli ülke olması yanı sıra ataerkil bir toplum olması itibarı ile çalışılması ilginç bir ülkedir. Birinci bölüm, kız çocuklarına sistematik olarak negatif ayrımcılık mevcut ise, bunun hane halkı harcamalarında yansımalarının olacağını sorgulamaktadır. Bu bölümde, Türkiye'nin Hane Halkı Bütçe Anketleri kullanarak çocuk malları ve yetişkin malları için Engel eğrilerinin tahminleri yapılmıştır. Sonuçlar, yaygın ataerkil kültür anlayışına rağmen, Türk ailelerinin tüketim düzenlerinde kız çocuğuna yönelik ayrımcılığın az olduğunu göstermektedir. Yetişkin mallarındaki tüketim düzeni incelendiğinde hane halkı kaynaklarından tasarruf edilerek bu kaynakların kızların ihtiyaçları için kullanılarak kız çocukların belirgin bir biçimde kayrıldığı, gözlemlenmektedir. Çocuk mallarında yapılan harcamalarda ise hem kız çocuklarının hem de erkek çocuklarının kayrıldığı, dolayısıyla karışık bir düzen olduğu görülmüştür. Ataerkil toplum yapısı aile büyüklüğünde de etkisini göstermektedir. Aileler, bu tür toplumlarda erkek çocuk doğana kadar doğum yapmaya meyillidirler. Aile ferdi sayısındaki artış, kişi başına düşen hane halkı kaynaklarına erişimin azalmasına sebep olabilir. Uzun dönemde ise bunun çocuklarda eğitim ve sağlık gibi kalite göstergelerinde direkt etkileri görülebilir. Bu etkinin tartışmaları literatürde devam ederken, devlet aile büyüklüğünü arttırmaya yönelik politika teşviklerini değiştirmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda, çocukların maruz kaldığı nitel-nicel ödünleşim ile ilgili kanıtların bulunması önemli hale gelmiştir. İkinci bölüm, aile büyüklüğündeki dışsal değişimi ölçümleyen, ikincil kısırlık durumunu enstrüman olarak geliştirmiştir. Türkiye'nin Demografik ve Sağlık Anketleri kullanarak, aile büyüklüğündeki artışın ve ilk doğan çocuğun eğitim durumuna olan etkilerini araştırmaktadır. Kırsal alanda bulunan sonuçlar ilk doğan çocuğun nicel (aile büyüklüğü) ve nitel (eğitim) ilişkisinde negatif ve anlamlı ilgileşim olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, kentsel alanda yaşayan aile büyüklüğünin kırsal alanda yaşayan ailelere göre anlamlı ölçüde küçük olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, vakit kısıtı yaşayan anneler, göreceli olarak daha küçük olan çocuklarına vakit ayırabilmek için büyük olan çocuklarını okula göndermektedir. Bunun yanısıra, kentsel alanda zorunlu eğitime olan katılımın takibi de kırsal alanlara göre daha verimli yapılabilmektedir. Bu bilgiler, kentsel alanda ilk doğan çocuğun aile sayısı ve eğitim durumu arasında bulduğum pozitif ve anlamlı sonuçları destekler niteliktedir. Üçüncü bölüm, aile büyüklüğünün çocukların sağlık durumlarına olan etkilerini incelemektedir. Bu çalışma aynı zamanda aile içerisinde niceliksel olarak kız kardeşlerin sayısının erkek kardeşlerin sayısından fazla olması durumunun etkilerini de incelemektedir. Sonuçlar, kırsal ve kentsel alanlarda aile büyüklüğündeki artışın çocukların sağlık durumlarını anlamlı ölçüde negatif olarak etkilediğini göstermektedir. Bu sonuçlara ek olarak, kırsal alanda aile içinde daha fazla kız kardeşlerin olması, çocukların sağlık durumlarını anlamlı ölçüde negatif olarak etkilediğini göstermektedir. Etkiler büyük olsa bile, sonuçlar cinsiyetler arası farklılıklar göstermemektedir (hem kız çocuklar hem de erkek çocuklar aile içinde daha fazla kız kardeşlerinin olmasından eşit olarak etkilenmektedir). Sonuçlar daha yoksul ve düşük eğitimli annelerin bulunduğu ailelerde daha fazla belirginlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is an interesting country to study as it is an upper middle income country and is perceived to be a very patriarchal society. Chapter 1 questions if systematic patterns of discrimination against girls exist, it should be reflected in household expenditure patterns. I estimate Engel curves for child goods and adult goods using Household Budget Survey of Turkey. Despite the widespread impression of a patriarchal culture in Turkey, the expenditure patterns of Turkish families show little evidence of discrimination against girls. The pattern of spending on adult goods indicates that girls are favored, in the sense of capturing a larger share of household resources. For child goods, a more mixed pattern of both boy and girl bias is revealed. Patriarchal nature of the society is also reflected in family size. Families tend to reproduce until the male child is conceived. Hence increased family size may lead to lower per capita allocation of household resources of each child. This in turn, would have direct negative effects on the long term quality indicators such as educational attainment as well as health measures of children. In the light of such dilemma, due to aging population, the government has changed policy incentives to increase family size. Therefore, it is critical to have evidence of quantity-quality tradeoff that the children face. Chapter 2 develops secondary infertility, as an exogenous source of variation in family size. Using the Demographic and Health Survey of Turkey, I investigate the possible tradeoff in education outcomes that the first born child faces. I find a negative and significant relationship between the quantity (family size) and quality (education) of the first born child in rural Turkey. I show that urban households are significantly smaller than rural households. Particularly in single adult households, the child-care needs of younger siblings may lead first born children to be sent to school. In urban Turkey, supervision of mandatory education is easier compared to Rural Turkey. These information supports the results of the positive and significant relation in family size and child educational outcomes that the first born child face in urban Turkey. Chapter 3 examines the effects of family size on child health outcomes in Turkey. I also study the consequence of having relatively more sisters than brothers. I find that family size has significant negative effects on child health outcomes both in urban and rural Turkey. Furthermore, I also find that in rural Turkey, having more sisters substantially reduces the health status of children. While the impacts are large, the results do not differ significantly by gender, i.e., both boys and girls are affected negatively by having more sisters. Results are more pronounced for poorer households and low educated mothers.