Türkiye'de ilk okuma yazma öğretiminde teknoloji kullanımı: Bir Meta-sentez çalışması
Use of technology primary literacy teaching in Turkey: A Meta-synthesis study
- Tez No: 793742
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada ilk okuma yazma öğretiminde teknoloji kullanımıyla ilgili yapılmış çalışmalar meta-sentez yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma kapsamında incelenecek olan çalışmalar YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) veri tabanında, YÖK Akademik, TR Dizin ve Google Akademik arama motoru kullanılarak seçilmiştir. Bu araştırmaya çalışmalar, dahil etme ölçütlerine göre belirlenmiştir. Bu araştırmada veri analizi yöntemi olarak meta-sentez yöntemi uygulanmıştır. Ulaşılan çalışmaların katılımcı grupları, veri toplama araçları, veri analiz yöntemleri, amaçları, ulaşılan sonuçları, verilen önerileri, ilk okuma yazma öğretim sürecinde hangi teknolojileri kullandıkları ve ilk okuma yazma öğretiminin hangi aşamalarında teknoloji kullandıkları incelenmiştir. Meta-sentez sonucunda öğretmenlerin ilk okuma yazma öğretiminin dinleme çalışmaları aşamasında, kas geliştirme aşamasında, sesi hissetme ve tanıma aşamasında, harflerin yazılması aşamasında, hece, kelime ve cümle oluşturma aşamasında, serbest okuma aşamasında teknoloji kullanımından yararlandığı sonucuna ulaşılmıştır. İlk okuma yazma öğretiminde teknoloji kullanımının güdüleyici olması, çoklu duyuya hitap etmesi, eğlenerek öğrenmeye fırsat sağlaması, öğrenmeyi kolaylaştırması, etkin katılımı sağlaması, öğretmeni desteklemesi, öğretim ortamını zenginleştirmesi, materyale ulaşım rahatlığını sağlaması, okuma becerisini geliştirmesi, yardımcı materyal olarak kullanılması, kalıcı öğrenmenin gerçekleşmesine olanak sağlaması, zamandan tasarruf sağlaması ve somutlaştırmayı kolaylaştırması ise olumlu anlamda ulaşılan sonuçlardandır. Donanım yetersizliği, bağlantı sorunları, maliyet, teknolojik pedagojik alan bilgisi yetersizliği ise teknoloji kullanımını olumsuz anlamda etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, studies on the use of technology in primary literacy teaching were examined by meta-synthesis method. The studies to be examined within the scope of the research were selected in the Council of Higher Education (CoHE) database, using the CoHE Academic, TR Index and Google Scholar search engines. Studies in this study were selected according to inclusion criteria. In this study, meta-synthesis method was applied as data analysis method. Participant groups of the studies that had been reached, data collection tools, data analysis methods, objectives, results, suggestions, the technologies they had used in the primary literacy teaching process and the stages of the primary literacy teaching that they had used technology at have been examined. In consequence of the meta-synthesis, it was settled that the teachers benefited from the use of technology in the primary literacy teaching in the phases of listening exercises, fine-motor skills development, sensing and recognizing the sound, writing letters, forming syllables, words and sentences, and reading. The fact that the use of technology in primary literacy teaching being motivating, being appealing to multiple senses, providing an opportunity to learn by having fun, facilitating learning, providing active participation, supporting the teacher, enriching the teaching environment, providing ease of access to the material, improving reading skills, being used as a supplementary material, providing opportunity for realizing permanent learning, saving time and facilitating concretization is another outcome that has been accomplished. Hardware inadequacy, connection problems, cost, and insufficiency in technological pedagogical content knowledge are among the factors that negatively affect the use of technology.