Sleeve gastrektominin metabolik etkinliğinin araştırılması
Review of metabolic efficiency of sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 793773
  2. Yazar: BURAK KANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ALIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş Obezite, tüm dünyada epidemi halini almaktadır. Türkiye'deki insidansı % 31.2 ile Batı ülkeleri ile benzerdir. Metabolik sendromun bileşenleri olan diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık, dislipidemi, uyku apne sendromunu ve diğer yandaş hastalıkların obeziteye eşlik etmesi nedeniyle aynı zamanda metabolik bir hastalık olarak da değerlendirilmektedir. Obezitenin tedavisi, obezitenin derecelendirilerek belli gruplarda belli tedavilerin uygulanması mantığı üzerine kurgulanmıştır. Son 20 yıllık veriler cerrahi girişimlerin kilo kaybı yanı sıra Tip 2 diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık, dislipidemi, uyku apne sendromu, osteoartrit ve infertilite gibi komorbiditelerin de iyileşmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. Kliniğimizde T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ameliyat endikasyonu olarak belirlenmiş vücut kitle indeksi (VKİ) 40 kg/m2 ve üzeri olgularda cerrahi girişimler uygulanmaktadır. Amaç Bu çalışmada kliniğimizde morbid obezite tanısıyla Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (LSG) ameliyatı yapılan olguların kontrol muayeneleri yapılarak veriler standart bir form üzerine kaydedilmiş ve ABD'nin Bariatrik Analiz ve Raporlama Sistemi (BAROS)'nin komorbidite durum sınıflaması kullanılarak Tip 2 diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık, dislipidemi, uyku apnesi ve osteoartrit ile ilgili ameliyat öncesi/sonrası medikasyon ve durum sorgulanmıştır. Elde edilen veriler retrospektif olarak değerlendirilerek sleeve gastrektomi ameliyatının metabolik etkinliğinin sunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmaya Mayıs 2013-Aralık 2015 tarihleri arasında kliniğimizde 500 LSG ameliyatı yapılan hastalardan düzenli takiplerine gelen 383 morbid obez hasta dahil edildi. Kliniğimizde morbid obezite ameliyatları için olgular; ameliyat öncesi standart kan tahlilleri, solunum fonksiyon testi (SFT), ekokardiyografi (EKO), gastroskopi, üst batın ultrasonografi (USG) ile değerlendirildi. Olgulara Kardiyoloji, Psikiyatri, Göğüs Hastalıkları, Endokrinoloji ve Anestezi konsültasyonları yapıldı. Ameliyat sonrası olgular, 1.ay, 3.ay, 6.ay, 1.yıl ve 2.yıl anamnez, muayene ve standart tahliller üzerinden değerlendirildi. Bulgular Düzenli takiplerine gelen 383 (% 76.6) hasta incelendiğinde olguların 108'i erkek, 275'i kadındı. Yaş ortalaması 37.89±10.71 (14-67) idi. Olguların ameliyat öncesi kilo ortalaması 134.11±22.87 (96-237) kg. idi. Vücut kitle indeksi ortalaması 48.81±6.72 (37.2-73.2) kg/m2 idi. Olguların 132'sinde Tip 2 diyabet, 119'unda hipertansiyon, 132'sinde uyku apne sendromu, 9'unda kardiyovasküler hastalık, 24'ünde dislipidemi, 50'sinde osteoartrit mevcuttu. Hastanede ameliyat sonrası kalış süresi ortalama 3.18 (2-12) gündü. Toplamda yapılan 500 LSG ameliyatında 5 (%1) hastada kaçak izlendi. 5 (%1) hastada ameliyat sonrası kanama izlendi. 1 (% 0.2) hasta ameliyat sonrası 4. gün akciğer sorunlarına bağlı kaybedildi. Ameliyat sonrası ortalama takip süresi 12.78±5.66 aydı. Olguların 1. ayda %EWL'si 21.42±7.8, ortalama VKİ 43.78±6.4 kg/m2 idi. Üçüncü ayda %EWL 42.43±12.39, ortalama VKİ 38.97±6.19 kg/m2 idi. Altıncı ayda %EWL 64.69±16.14, ortalama VKİ 33.85±5.64 kg/m2 idi. Birinci yılda %EWL 81.3±19.21 , ortalama VKİ 29.99±5.65 kg/m2 idi. İkinci yılın sonunda %EWL 73.67±15.53, ortalama VKİ 30.93±3.93 kg/m2 olarak saptandı. Ameliyat sonrası takiplerde 130 (%98.49) Tip 2 diyabet (p=0.001), 107 (%89.92) hipertansiyon (p=0.001), 130 (%98.49) uyku apne sendromu (p=0.001), 6 (%66.67) kardiyovasküler hastalık (p=0.031), 23 (%95.83) dislipidemi (p=0.001), 41 (%82) osteoartrit (p=0.001) olan olguda tam yanıt ya da iyileşme olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction Obesity is becoming an epidemic throughout the world. Similar to the western populations, the incidence in Turkey is 31, 2 %. As the components of the metabolic syndrome like diabetes, hypertension, cardiovascular disease, dyslipidemia, sleep apnea syndrome and other comorbidities accompany obesity, it is also considered as a metabolic disorder. The logic behind the treatment strategies in obesity is established in grading the severity and using different treatments according to the different grades. In the last 2 decades, surgical data revealed that surgery not only causes weight loss, but also improves comorbidities like diabetes, hypertension, cardiovascular disease, dyslipidemia, sleep apnea syndrome, osteoarthritis and infertility. In our clinic surgery is performed in patients with the BMI >40 kg/m2. Purpose In this study, patients diagnosed with morbid obesity underwent Laparoscopic Sleeve Gastrectomy and operative and control data were recorded on a standardized form. Comorbidity classification of Bariatric Analysis Reporting Outcome System (BAROS) was used to assess pre and post-operative medications and status of the patients regarding to Type 2 Diabetes, hypertension, cardiovascular disease, dyslipidemia, sleep apnea syndrome and osteoarthritis. Recorded data were evaluated retrospectively and metabolic efficacy of sleeve gastrectomy is presented. Material and Method In our clinic, 500 patients underwent laparoscopic sleeve gastrectomy between May-2013 and December 2015. Three hundred and eighty three of them, who regularly attended their control appointments, were involved in the study. Routine preoperative evaluations included standard blood work, pulmonary function tests (PFT), echocardiography (ECO), upper GI endoscopy and upper abdominal ultrasound. Patients were consulted with the anesthesiology, cardiology, pulmonary diseases, endocrinology and psychiatry departments. All patients were re-evaluated on the post-operative 1st, 3rd, 6th months and 1st and 2nd years with history, physical examination and standard blood work. Findings When 383 patients, who regularly attend their follow-up appointments (76.6%) were analyzed, 108 were male and 275 were female. Mean age was 37.89 ± 10.71 (14-67). Preoperative mean average weight was 134.11 ± 22.87 (96-237) kg. Average body mass index was 48.81 ± 6.72 (37.2-73.2) kg/m2. 132 of the patients had type 2 diabetes, 119 had hypertension, 132 had sleep apnea syndrome, 9 had cardiovascular disease, 24 had dyslipidemia and 50 had osteoarthritis. The average length of hospital stay after surgery was 3.18 (2-12) days. Anastomotic leakage was observed in 5 (%1) out of 500 patients who underwent sleeve gastrectomy. Post-operative bleeding was seen in 5 (%1) patients. 1 (0.2%) patient deceased on the 4th post-operative day due to pulmonary problems. The average follow-up period was 12.78 ± 5.66 months. After 1 month EWL% was 21.42±7.8 , mean BMI was 43.78 ± 6.4 kg/m2. After 3 months EWL% was 42.43±12.39, mean BMI was 38.97±6.19 kg/m2. After 6 months EWL% was 64.69±16.14, mean BMI was 33.85±5.64 kg/m2. After 1 year EWL% was 81.3±19.21 , mean BMI was 29.99±5.65 kg/m2. At the end of second year EWL% was 73.67±15.53 and the average BMI was found to be 30.93 ± 3.93 kg/m2. In the postoperative follow-up of 130 (98.49%) patients with type 2 diabetes (p = 0.001), 107 (89.92%) patients with hypertension (p = 0.001), 130 (% 98.49) patients with sleep apnea syndrome (p = 0.001), 6 (66.67%) patients with cardiovascular disease (p = 0.031), 23 (95.83%) patients with dyslipidemia (p = 0.001) and 41 (82%) patients with osteoarthritis (p = 0.001), resolution or improvement were observed.