Laparoskopik sleev gastrektominin total kolesterol trigliserid ve hba1c üzerine etkisi
Effect of laparoscopic sleeve gastrectomy on total cholesterol, triglyceride and hba1c level
  1. Tez No: 741232
  2. Yazar: MUSTAFA ALAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Obezite prevelansının artması ve ilişkili komorbiditeler nedeniyle global bir sağlık problemidir. Morbid obezite ve ilişkili durumların oldukça etkili bir tedavi yöntemi olan bariyatrik cerrahi uzun süreli kilo kaybı sağlamasının yanında metabolik sendrom prevelansında da azalma sağlamaktadır. Laparoskopik Sleeve Gastrektomi kilo kaybında başarısı gösterilmiş sık tercih edilen bir bariyatrik cerrahi prosedürdür. Bu çalışmanın amacı Laparoskopik Sleeve Gastrektomi'nin 6.aydaki vücut ağırlığı, açlık kan şekeri, HbA1c, trigliserid ve total kolesterol seviyeleri üzerindeki etkisinin gösterilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ocak 2017 ile Aralık 2020 tarihleri arasında Ankara Atatürk Senatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Laparoskopik Sleeve Gastrektomi uygulanan 147 obez hasta dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif ve postoperatif 6.aydaki boy, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, açlık kan şekeri , HbA1c, trigliserid ve total kolesterol seviyeleri kaydedildi. Fazla vücut kitle indeksi kaybının hesaplanmasında normalize vücut kitle indeksi değeri olarak 25 kg/m2 değeri kabul edildi. Fazla kilo kaybı ise preoperatif kilodan 6.aydaki kilonun çıkarılarak, preoperatif kilodan ideal kilonun çıkarılmasına bölünerek hesaplandı. Bulgular: Hastaların median yaşı 38 yaş idi (16-60 yaş). Kadın/erkek oranı 5,1 idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obesity continues to be a global health care problem, due to its increasing prevalence and associated comorbidities. Bariatric surgery, a highly effective treatment for morbid obesity and its related conditions, induces a long-lasting profound weight loss, as well as considerable and persistent improvement in metabolic syndrome prevalence.Laparoscopic sleeve gastrectomy has become a popular bariatric surgical procedure, with proven results in achieving weight loss. The aims of the present study were to assess the outcomes of Laparoscopic sleeve gastrectomy on weight loss, fasting plasma glucose, HbA1c, triglyceride and total cholesterol levels at six months following intervention. Material and Methods: The study population comprised 147 obese patients who underwent Laparoscopic sleeve gastrectomy at“Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital”– General Surgical Department between January 2017 and December 2020. Body weight, height, body mass index, fasting plasma glucose, HbA1c, triglyceride and total cholesterol levels of the patients were recorded in the preoperative period and postoperative 6th months. Excess body mass ındex loss was calculated by assuming a normalized body weight at a body mass ındex of 25 kg/m². Excess weight loss was calculated by subtracting the 6-month weight from the preoperative weight and dividing it by subtracting the ideal weight from the preoperative weight. Results: The median age of the patients was 38 years (18-60 years). The female/male ratio was 5.1/1. Diabetes mellitus was present in 30.6% of the patients.