2,6-piridindikarbonildiklorür ile 4-metilbenzentiyol türevlerinin reaksiyonundan türeyen yeni ligand ve bazı metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu
Synthesis and characterization of some metal complexes and new pincer ligand derived from 4-methylbenzenethiol and 2,6-pyridinedicarbonyldichloride
- Tez No: 793775
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GAMZE SOĞUKÖMEROĞULLARI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kıskaç bileşikleri, herhangi bir geçiş metali ile bir ligandın tepkimesi sonucu oluşur. Pincer bileşikleri literatürde çok geniş bir alana yayılmışlardır. Kıskaç tipi bileşiklerle ilgili ilk çalışmaları 1970 de Show, Van Koten ve Noltes yapmıştır. Pincer bileşikleri elektrokimya, tıp, biyokimya ve polimer gibi birçok alanda yayılım göstermişlerdir. Bu çalışmada yeni bir SNS tipi 2,6-piridindikarbonlidiklorür ve 4-metiltiyofenolden Ni(II), Co(II), Cu(II) ve Pd(II) komplekslerinin sentezi gerçekleştirilmiştir. UV-Vis,13C-NMR, 1H-NMR, FT-IR, X-ray spektroskopik teknikleri ve element analizi, fiziksel özellikler ve diğer erime noktası tayini yöntemleri sayesinde elde edilen ligand ve kompleks ve olası yapısı aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pincer compounds are formed by the reaction of any transition metal with a ligand. Pincer compounds are widely distributed in the literature. Show, Van Koten and Noltes made the first studies on pincer-type compounds in 1970. Pincer compounds have spread in many fields such as electrochemistry, medicine, biochemistry and polymers. In this study, from a new SNS type 2,6-pyridinedicarbonlydichloride and 4-methylthiophenol the synthesis of the Ni(II), Co(II), Cu(II) and Pd(II) complexes accomplished. The resultant ligand and complex thanks to UV-Vis,13C-NMR, 1HNMR, FT-IR, X-ray spectroscopic techniques and elemental analysis, physical properties, and other melting point determination method and its possible structure has been enlightened.