Teknoloji destekli eğitimin Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde dil becerilerine etkisi
The effect of technology supported education on language skills in teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 793813
  2. Yazar: SEDA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KARATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmada, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen A1 öncesi ve temel düzey (A1-A2) 47 Macar öğrencinin teknoloji destekli eğitimle dil becerilerinin geliştirilip istem yanlışlarının sağaltılması amaçlanmaktadır. Çalışma, nicel, nitel verilerin toplanıp analiz edildiği ve bilgilerin bir deney veya müdahale denemesi içine dahil edildiği (Creswell ve Creswell, 2018) karma yöntemlerden deneysel müdahale tasarımına göre desenlenmiştir. Bu öğrencilere araştırmacı tarafından kurulan, içeriğinde konu anlatım videoları, Web 2.0 aracı Lumi ile yapılmış etkinlikler, sohbet ve canlı desteğin bulunduğu hizliturkce.com web sitesi kullandırılmış aynı zamanda 18 hafta boyunca haftada 4 saat istem konularının öğretiminin öncelendiği çevrim içi Türkçe dersleri yapılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda uygulama öncesi ve sonrası uygulanan Yabancılar İçin Türkçe Konuşma Özyeterlik Ölçeği, Türkçe Öğrenme Tutum Ölçeği, Yazılı Anlatım Tutum ve Kaygı Ölçeği ve Türkçe sınavı kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile incelenip SPSS programı ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın nitel veri toplama araçları ise uygulayıcı-araştırmacı günlüğü ve yapılandırılmış öğrenci görüşme formudur. Nitel verilerin incelenmesinde içerik çözümlemesi tekniği kullanılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda teknoloji destekli eğitimin öğrencilerin istem hatalarını sağaltmada, yazılı anlatım becerilerini, konuşma öz yeterliklerini, yazılı anlatım tutum ve kaygılarını geliştirmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenciler eğitimin öğrenmelerini olumlu yönde geliştirdiğini fakat web sitesinin ara yüzünün geliştirilip siteye daha çok etkinlik, kısa hikâyeler, Türkçe sözlük ve seviye belirleme sınavları eklenmesini istemiştir. Uygulayıcı araştırmacı da öğrencilerin dil becerilerinin, bilgi ve iletişim teknolojileri okuryazarlığı becerilerinin geliştiğini fakat internet, elektrik ve uzaktan eğitim araçlarıyla zaman zaman sorun yaşandığını gözlemlemiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to improve the language skills of 47 Hungarian students at the pre-A1 and basic level (A1-A2) who learn Turkish as a foreign language, and to correct their valency errors through technologysupported education. The study was designed according to the experimental intervention design from mixed methods, in which quantitative and qualitative data were collected and analyzed and the information was incorporated into an experiment or intervention trial (Creswell & Creswell, 2018). These students used the hizliturkce.com website, which was established by the researcher and includes lecture videos, activities made with the Web 2.0 tool Lumi, chat and live support, and at the same time, online Turkish lessons were given for 18 weeks, in which the teaching of valency subjects was given priority. In the quantitative dimension of the research, Turkish Speaking Self-Efficacy Scale for Foreigners, Turkish Learning Attitude Scale, Written Expression Attitude and Anxiety Scale and Turkish exam were used before and after the application. The obtained data were analyzed with content analysis and evaluated with SPSS program. The qualitative data collection tools of the research are the practitionerresearcher diary and the structured student interview form. Content analysis technique was used in the analysis of qualitative data. As a result of the examinations, it was concluded that technology supported education is effective in curing students' valency errors, improved their written expression skills, speaking self-efficacy, written expression attitudes and concerns. According to students the education improved their learning positively, but the interface of the website should be improved and more activities, short stories, Turkish dictionary and level determination exams should be added to the site. The practitioner researcher also observed that students' language skills, information and communication technologies literacy skills improved, but there were problems from time to time with internet, electricity and distance education tools.