4-6 yaş çocukları olan ebeveynlerin tutumlarının çocuklarının mizaçlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of parents with 4-6 years old children's temporary
- Tez No: 793814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmada, 4-6 yaş çocukları olan ebeveynlerin tutumlarının çocuklarının mizaçlarına olan etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırma nicel bir araştırma olup, kesitsel tarama yöntemi ve ilişkisel tarama modelleri kullanılmıştır. Araştırmanın evreni İstanbul ilindeki 4-6 yaş çocukları olan ebeveynlerden oluşmaktadır. Araştırma örneklemi kolayda örnekleme olup, İstanbul ilindeki 4-6 yaş çocukları olan 390 ebeveynden oluşmaktadır. Araştırmada 'Demografik Bilgi Formu', 'Çocuklar İçin Mizaç Ölçeği', 'Anne-Baba Tutum Ölçeği-A Formu' kullanıllmıştır. Araştımanın verileri online olup, 'Google Forms' ile toplanmıştır. Bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare ve Fisher exact testleri ile analiz edilmiştir. Ebeveynlerin ölçek düzeylerini belirleyen boyutlar arasındaki ilişkiler pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri aracılığıyla incelenmiştir. Ebeveynlerin tanımlayıcı özelliklerine göre ölçek düzeylerindeki farklılaşmaların incelenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizlerinden faydalanılmıştır. Ebeveyn tutumları ile çocukların mizaç özellikleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to observe the relationship between parental attitudes and temperament of individuals aged 4-6 years. The research is a quantitative research, and cross-sectional survey method and relational survey models were used. The universe of the research consists of parents with children aged 4-6 in Istanbul. The sample of the research was kept easy and it consisted of 390 parents with children aged 4-6 in Istanbul. 'Demographic Information Form', 'Temperament Scale for Children', 'Parental Attitude Scale-A Form' were used in the study. The data of the research is online and collected with 'Google Forms'. Differences between the ratios of categorical variables in independent groups were analyzed by Chi-Square and Fisher exact experiment. The scaling dimensions of the features and the relationships between the dimensions are Pearson weighted and linear regression analyzes are flexible. T-test and one-way analysis of variance were used to analyze the differences in scale levels according to the characteristics of the individuals. Aspects formed by the pathways between their secure attitudes and their children's temperament traits.