Saf titanyum (GR2) ve ferritik (430) paslanmaz çelik levhaların difüzyon kaynağı ile birleştirilmesi
Pure titanium (GR2) and ferritic (430) stainless steel plates joining by diffusion welding
- Tez No: 793873
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALUK KEJANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Titanyum alaşımları, üstün özellikleri ile beraber pek çok mühendislik alanında ve mühendislik uygulamalarında kullanılmaktadır. Titanyum yapısı gereği plastik, kağıt ve boya sanayinde kullanılmaktadır. Titanyum ayrıca yüksek hızlı titreşimli parçalarda da kullanılır. Ağırlıklı olarak kimya, savunma, sanayi, havacılık, elektrokimya sektörlerinde kullanılmaktadır. Bu alanlarda dayanıklı bir metal olarak kullanılır. Paslanmaz çelik, günlük hayatın çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Yüksek sıcaklığa dayanıklıdır ve daha yüksek korozyon direncine sahiptir. Paslanmaz çeliğin kullanım alanında otomotiv sanayine yönelik ısı eşanjörleri alanı da geçerlidir. Düşük karbonlu versiyonlar matbaa veya süt ürünleri ekipmanlarında, kimya endüstrilerinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada saf titanyum (GR2) ile ferritik paslanmaz çelik (AISI 430) levhalar, difüzyon kaynağı tekniği ile birleştirilmiştir. Difüzyon kaynağı, 980, 1000 ve 1020°C sıcaklıklarda, 60, 70 ve 80 dakika sürelerde, 1,2 ve 3 MPa basınç altında argon gazı ortamında gerçekleşmiştir. Malzemelere mikro sertlik ve çekme mekanik testleri uygulanmıştır. Sonuçlar Taguchi optimizasyon yöntemi ile Varyans (Anova) analizleri ile incelenip parametrelerin etki oranları belirlenmiştir ve deneyin güvenilirlik yüzdesi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Titanium alloys, with their superior properties, are used in many engineering fields and engineering applications (Siyahjani, 2015). Titanium is used in the plastic, paper and paint industries due to its structure. Titanium is also used in high-speed vibrating parts. It is mainly used in chemistry, defense, industry, aviation, electrochemistry sectors. It is used as a durable metal in these areas. Stainless steel is used in various areas of daily life. It is resistant to high temperature and has higher corrosion resistance. In the field of use of stainless steel, the field of heat exchangers for the automotive industry also applies. Low-carbon versions are used in printing or dairy equipment, in the chemical industries. In this study, pure titanium (GR2) and ferritic stainless steel (AISI 430) plates were joined by diffusion welding technique. Diffusion welding was carried out at 980, 1000 and 1020°C, 60, 70 and 80 minutes, under 1,2 and 3 MPa pressure in an argon gas environment. Microhardness and tensile mechanical tests were applied to the materials. The results were examined with the Taguchi optimization method and the variance (Anova) analysis, the effect ratios of the parameters were determined and the percentage of reliability of the experiment was determined.