İşlenmiş saf titanyum-porselen adezyon bağlantısı için elektro erozyonla işlemede (EDM)işleme parametrelerinin tespit edilmesi
Determination of electrical discharge machining (EDM) parameters for machined pure titanium-porcelain adhesion
  1. Tez No: 183322
  2. Yazar: ASIM MURAT ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK HALKACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Makine Mühendisliği, Dentistry, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, dişhekimliğinde uygulanan Ti-Porselen bağlantı sisteminde, Titanyumupürüzlendirmek için EDM ile işleme yöntemi kullanılması durumunda, adezyon bağlantıkuvvetini en büyük yapacak EDM işleme parametreleri deneysel olarak saptanmıştır. Taguchiyönteminde iki düzeyli ve tek performans kriterli deney tasarımı yapılarak güç, polarite,dielektrik sıvı, kumlama, elektrot cinsi ve ark süresi parametrelerinin etkileri incelenmiştir.Performans kriteri olarak, ISO 9693 standardında belirtilen koşullarda yapılan 3-Nokta eğmetestinden elde edilen kayma gerilmeleri ele alınmıştır. Deneylerde Gr2 endüstriyel işlenmişsaf titanyum ve Vita Titankeramik düşük ısı porseleni kullanılmıştır. ki düzeyli seçilenparametreler için elde edilen ilişkiler incelenerek, çok düzeyli deneylerde kullanılabilecekseviyeler için de önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, EDM machining parameters that will cause largest adhesive force wereexperimentally investigated in a system where Ti-Porcelain connection system is used asdentistry in which titanium asperity condition was achieved with EDM process. In Taguchimethod, effects of power, polarity, dielectric fluid, sanding, electrode type and arc parameterswere investigated by performing two levels and single criteria test design. In performancecriteria, shear stresses obtained in the 3 point bending test condition explained in ISO 9693Standard was used. In the test, Gr2 industrial pure titanium processed and low heat porcelainVita Titankeramik was used. The relationship obtained in the two-level parameters wasinvestigated and the possibility of using it in multi level experiments was proposed.