Recent characterizations of Littlewood-Richardson coefficients
Littlewood-Richardson katsayılarının güncel karakterizasyonu
- Tez No: 793886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE TAŞKIN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde Littlewod-Richardson katsayılarının grup representasyonları, simetrik fonksiyonlar ve Schubert döngüsü teorilerindeki yeriyle birlikte bu katsayıları hesaplamak için kullanılan honeycombs, Berenstein Zelevinky üçgenleri ve hive gibi güncel metodlar incelenecektir. Bunlarla birlikte klasik bir method olan Littlewood-Richardson tabloları kısaca tanıtılacak ve bu tablolar üzerinde Littlewood-Richardson katsayılarının sıfır olmadığı durumlar için dominans sıralmaya göre bir alt sınır bulan yeni bir algoritma sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the latest methods for calculating Littlewood-Richardson coefficients along with their role in the theory of group representations, symmetric functions, and Schubert varieties of Grassmanians. The methods prescribed here are constructed through honeycombs, Berenstein Zelevinky triangles, and hives. The classical approach, which uses Littlewood-Richardson tableaux, is also covered brieflysince it allows us to introduce a new algorithm that efficiently calculates a lower bound for non-zero Littlewood-Richardson coefficients.