Etkileşim destek programına devam eden engelli üniversite öğrencileri ve akranlarının ayrımcılık olgusu hakkındaki görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of disabled university students and their peers on the interaction support program on the case of discrimination
  1. Tez No: 793907
  2. Yazar: NİLÜFER SİVRİKAYA TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM FAZLIOĞLU, PROF. DR. HÜLYA GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu araştırmada; Etkileşim Destek Programına Devam Eden Engelli Üniversite Öğrencileri ve Akranlarının Ayrımcılık Olgusu Hakkındaki Görüşlerinin İncelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 19-25 yaş aralığında altı kadın (bir engeli olan katılımcı ve beş akran katılımcı) ve altı erkek (üç engeli olan katılımcı ve 3 akran katılımcı) toplam 12 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması ile desenlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; araştırmacı günlükleri, katılımcı günlük formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu (Engellilik Algısına Yönelik Ayrımcılık Formu) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulgularından elde edilen sonuçlar; araştırmada katılımcıların uygulanan programa bağlı olarak katılımcıların, ayrımcılık olgusu üzerindeki düşüncelerinin değişimi incelendiğinde, katılımcıların uygulanan etkileşim destek programının engelliliğe dayalı ayrımcılığı önleme noktasında olumlu bakış açılarının kazanılmasına zemin hazırladığına inandıkları, uygulanan programın ön yargı ve olumsuz tutumları azalttığı ve üniversite ortamında engeli olan öğrencilere yönelik olumsuz tutum ve davranışların azaltılması noktasında akran desteğini önemli bir faktör olarak gördükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to examine the Opinions of Disabled University Students and their Peers on the Interaction Support Program on the Case of Discrimination. The study group of the research consisted of a total of 12 university students, six women (one disabled participant and five peers) and six men (three disabled participants and three peers), between the ages of 19-25, studying at Trakya University Kırkpınar Faculty of Sports Sciences. The research was designed with action research, one of the qualitative research methods. As a data collection tool in the research; researcher diaries, participant diary form and semi-structured interview form (Discrimination Form Regarding Perception of Disability) were used. The data obtained from the research were evaluated by descriptive analysis and content analysis. The results obtained from the findings of the research; In the study, when the change in the opinions of the participants on the phenomenon of discrimination was examined depending on the program applied, the participants believed that the interaction support program prepared the ground for the acquisition of positive perspectives on preventing discrimination based on disability, the applied program reduced prejudice and negative attitudes, and negative attitudes towards students with disabilities in the university environment. It has been determined that they see peer support as an important factor in reducing behaviors and behaviors.