Lisans düzeyinde uzaktan eğitim yoluyla sanat eğitimi sürecine yönelik öğrenci ve öğretim elemanı görüşleri
Opinions of student and instructors on the process of art education through distance education at undergraduate level
  1. Tez No: 793910
  2. Yazar: CEREN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÇAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı, lisans düzeyinde uzaktan eğitim yoluyla sanat eğitimi sürecine yönelik öğretim elemanı ve öğrenci görüşlerini incelemektir. Nicel araştırma türünün benimsendiği çalışmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, tabakalı amaçsal örnekleme yöntemi ile seçilen altı üniversitenin, eğitim fakülteleri resim-iş eğitimi bölümü öğretim elemanları ve lisans 2., 3. ve 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmaya veri toplamak amacı ile araştırmacı tarafından hazırlanan iki ayrı anket formu, 33 öğretim elemanı ve 288 öğrenciye uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programından yararlanılmış olup; betimsel analizler için frekans değeri, çoklu karşılaştırmalar için iki gruba ait verilerde t-Testi, ikiden fazla gruba ait verilerde; varyansların homojen olduğu durumlarda tek yönlü varyans analizi (ANOVA), varyansların homojen olmadığı durumlarda Welch testi kullanılmıştır. Anlamlı farklılık tespit edilen bulgulardaki anlamlılığı sağlayan varyansların belirlenmesi için Tamhane ve Tukey testleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda; öğretim elemanları ve öğrencilerin görüş toplam puan ortalamaları ortalama değer aralığındadır. Yapılan istatistiksel analizlere göre; öğretim elemanları görüş toplam puanları ile cinsiyet, teknoloji kullanım düzeyi, kullanılan programın verimliliği değişkenleriyle öğretim elemanı görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Şehir, okul, bir günde verilen ders sayısı, kullanılan cihaz, ders platformu, sistemsel sıkıntı ve verilen ders türü değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunamamıştır. Öğrenci görüş toplam puanları ile coğrafi bölge, okul, ana sanat, teknoloji kullanım düzeyi, bir günde alınan ders sayısı, kullanılan cihaz, ders platformu, kullanılan programın verimliliği değişkenleriyle öğrenci görüşleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Cinsiyet, sınıf düzeyi, sistemsel sıkıntı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the opinions of instructors and students about the art education process through distance education at undergraduate level. In this study, where quantitative research type was adopted, screening model was used. The sample of the study consists of the faculty members of the faculty of education, the department of art education, and undergraduate 2nd, 3rd and 4th year students of the six universities selected by stratified purposeful sampling method. Two separate questionnaires prepared by the researcher in order to collect data for the study were applied to 33 instructors and 288 students. In the analysis of the data, SPSS 22 package program was used; frequency value for descriptive analyses, t-Test in data belonging to two groups for multiple comparisons, in data belonging to more than two groups; Unidirectional analysis of variance (ANOVA) was used when the variances were homogenous, and Welch test was used when the variances were not homogenous. Tamhane and Tukey tests were applied to determine the variances that provide the significance of the findings with significant differences. In line with the data obtained as a result of the research, the average of the total score of the opinion of the instructors and students is in the average value range. According to the statistical analyses, significant differences were found between the total scores of the opinions of the instructors and the variables of gender, technology use level, efficiency of the program used and the opinions of the instructors. Significant differences were not found according to the variables of city, school, number of lessons given in a day, device used, course platform, systemic distress and type of course given. Significant differences were found between the total scores of student opinions and the variables of geographical region, school, main art, technology use, number of courses taken in a day, device used, course platform, efficiency of the program used and student opinions. Significant differences were not found according to gender, grade level, systemic distress variables.