A comparison of cultural elements in two sets of coursebooks: Touchstone and Less Is More
İki farklı ingilizce ders kitabının kültürel içerik bakımından karşılaştırılması: Touchstone ve Less Is More
- Tez No: 793915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH NEJAT TÖNGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Türkiye' de hazırlanan Less is More (LIM) isimli İngilizce ders kitabı ile Britanya'da hazırlanan Touchstone (TS) isimli ders kitabı serisinde bulunan kültürel öğeleri ve bu kitapların çok kültürlülüğe yaklaşımlarındaki farklılıklarını analiz etmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla, her iki seriden ele alınan A2 ve B1 seviyeleri detaylı olarak incelenmiştir. Hem LIM hem de TS çok kültürlülük açısından incelenmiş, kitaplardaki çok kültürlü öğeler 15 kültürel başlık altında gruplandırılarak açıklanmıştır. Bulgular hazırlanan tablolar ile detaylı listelenip sonuç bölümünde açıklanmış, çok kültürlülük özelliği taşıyıp taşımadıklarını ortaya çıkarmak için kültürel temaların ne sıklıkta ortaya çıktıkları detaylı olarak karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, nitel bir araştırma yöntemi ile hazırlanan bu tez çalışması göstermektedir ki, her iki kitap da çok kültürlülük barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared to study how cultural elements are presented in a coursebook published in Turkey, Less is More (LIM) and its British counterpart, Touchstone (TS) and how these two sets of coursebooks are different from each other regarding their approach to multiculturalism. For this purpose, A2 and B1 levels of each book are compared in detail. Both LIM and TS are investigated in terms of multiculturalism, and cultural elements included in these books are explained under 15 cultural headings. The findings from both coursebooks sets are analyzed in detail together with the tables prepared in results section and the degree of occurrence of cultural features are compared in detail in conclusion to see whether they have differences in terms of multiculturalism. As a result, this thesis study, which was completed with a content analysis of qualitative research method, shows that these coursebooks are multicultural in content.