Kafkasya'da jeopolitik ve güvenlik değerlendirmesi bağlamında İkinci Karabağ Savaşı
The Second Karabakh War in the context of geopolitical and security assessment in the Caucasus
- Tez No: 793918
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KARAGÖZ YERDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Küreselleşme ile birlikte ülkelerin birbirlerine daha bağımlı hale gelmeleri ve uluslararası örgütlerin de önemli aktörler içerisindeki yerini alması ve ortaya çıkan birçok değişken bağlamında jeopolitik konusu önem kazanmış ve güvenlik stratejileri de bu değişimden kendisine düşeni almış olmaktadır. Böyle bir konjonktür temelinde çatışmaların odak noktası haline gelen Kafkasya coğrafyası ise birçok araştırmaya konu olmuştur. Çalışmamız içerisinde ise Kafkasya coğrafyasının önemi, ülkeler açısından çıkar çatışmalarına konu edilmesi, çatışmalara sahne olması ve bu minvalde jeopolitik önemi ile doğru orantılı olarak geliştirilen güvenlik politikaları üzerinde durulmaktadır. Bunun yanında, İkinci Karabağ Savaşı ve savaşın öncesi-sonrasıyla birlikte insan haklarına ilişkin ihlaller ve karşımıza çıkan neticeler analize tabi tutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With globalization, countries become more dependent on each other and international organizations take their place among important actors, and in the context of many emerging variables, the issue of geopolitics has gained importance and security strategies have taken their part from this change. The geography of the Caucasus, which has become the focal point of conflicts on the basis of such a conjuncture, has been the subject of many researches. In our study, the importance of the Caucasus geography, its subject to conflicts of interest in terms of countries, the scene of conflicts and security policies developed in direct proportion to its geopolitical importance are emphasized. In addition, the Second Karabakh War and before and after the war, violations of human rights and the consequences we encounter are analyzed.