Türkiye'nin göç yönetiminde uluslararası örgütlerin rolü: Suriyeli sığınmacılar bağlamında
The role of international organizations in Turkey's migration management: In the context of Syrian refugees
- Tez No: 793919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANEFİ YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Göç insanlık tarihi boyunca çeşitli sebeplerle ortaya çıkmış bir olgudur. Farklı nedenlerle insanların bireysel veya kitleler halinde bir yerden başka bir yere olan hareketini ifade etmektedir. Muhtelif sebeplerle gerçekleşen göç eylemi çeşitli etkilere ve gelişmelere neden olabilmektedir. Göç başladığı yerde bazı olayların sonucu olan bir kavram olarak ulaştığı yerde başka değişimlerin sebebi olan çok nedenli ve çok sonuçlu bir kavramdır. Başka bir yere varma durumu olan göç, ulaştığı toplumun kültürünü, demografik yapısını ve ülkenin dış politika ilişkilerini etkileyebilmektedir. Ülkenin kültürel ve demografik yapısına ve dış ilişkilerine olumsuz yönde etki yaratabileceği gibi diğer yandan işbirliği ve yönetişim alanında katkı da sunabilmektedir. Dolasıyla bu sürecin sağlıklı bir şekilde yönetilmesi gerektiği düşünülmektedir. Göç yönetiminin yetersiz kalması halinde eğitim, sağlık ve alt yapı hizmetlerinin ev sahibi ülkenin halkına olması gerektiği şekilde sunulmamasına yol açabilmektedir. Böylece göç yoğunluğunun artması bir ülke açısından altından kalkamayacağı bir durum halini alabilmektedir. Devletlerin gücünün yetmediği ya da yaptıkları anlaşmalar neticesinde belirsizlik içeren konularda birçok farklı kurum ve kuruluş ile işbirliği yapabildiği bilinmektedir. Suriye iç savaşından sonra Türkiye en çok göç alan ülke durumuna düşmüştür. Bu süreç boyunca Uluslararası Örgütler de Türkiye'nin yetersiz kaldığı durumlarda destek sağlamış ve sağlamaya devam etmektedir. Bu durumda çalışmalarını sürdürenlerden Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM)) sahip oldukları ideolojiler doğrultusunda yardım sağlamaktadır. İdeolojik görüşleri kurumların faaliyet ve politikalarının şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır. Günümüzde Neo-liberalizm kuramı uluslararası işbirlikleri baz alan bir vizyona sahip olduğu için Uluslararası Örgütlerin yeri Neo-liberalizm kuramı açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon that has emerged for various reasons throughout human history. It refers to the movement of people, individually or in masses, from one place to another for various reasons. The act of migration, for different reasons, can cause various effects and developments. Migration is a multi-causal and multi-consequential concept that is the result of some events where it starts and the cause of other changes where it arrives. Migration, which is a state of arriving in another place for different reasons, can affect the culture and demographic structure of the society it reaches and the foreign policy relations of the country. It can have a negative impact on the cultural and demographic structure of the country and its foreign relations, but it can also contribute to cooperation and good governance. Therefore, this process needs to be managed in a healthy way. If migration management is inadequate, education, health, and infrastructure services may be inadequate or interrupted in the event of a migration due to inadequate provision of education, health, and infrastructure services to the host population. However, an increase in the intensity of migration can become an insurmountable situation for a country. It is known that states can cooperate with many different institutions and organizations on issues that they cannot afford or that involve uncertainty as a result of the agreements they have made. This Throughout the process, international organizations have also provided and continue to provide support where Turkey has fallen short. The United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) and the International Organization for Migration (IOM) provide assistance in line with their ideologies. Their ideological views have a significant impact on shaping the activities and policies of the organizations. Today, the theory of neo-liberalism is the international Since it has a perspective in terms of cooperation, the place of international organizations is examined from the framework of neo-liberalism.