Azerbaycan-Ermenistan Savaşı ve Kafkasya bölgesine etkileri
The Azerbaijan-Armenia War and its impact on the Caucasus region
  1. Tez No: 1009833
  2. Yazar: ALI MOSUNOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezi, 2020 Azerbaycan-Ermenistan savaşının nedenlerini, seyrini ve sonuçlarını sistematik bir analiz yöntemi kullanarak incelemektedir. Çalışmanın amacı, savaştan sonra Güney Kafkasya bölgesinde ortaya çıkan yeni siyasi, ekonomik ve güvenlik gerçeklerini kapsamlı bir şekilde değerlendirmek ve bu süreçlerin bölgesel ve küresel güçler arasındaki ilişkiler sistemini nasıl etkilediğini belirlemektir. Çalışmanın temel odağı, yalnızca 2020 Vatanseverlik Savaşı'nın askeri-politik sonuçları değil, aynı zamanda Güney Kafkasya'nın gelecekteki jeopolitik düzenine getirdiği değişikliklerdir. Tez, 44 günlük savaşın bölgedeki statükoyu uzun yıllar boyunca kökten değiştirerek yeni bir güç dengesinin oluşmasına yol açtığını göstermektedir. Bu durum, özellikle Azerbaycan ve Türkiye arasındaki stratejik iş birliğinin artması, Rusya ve İran'ın bölgedeki konumlarının yeniden değerlendirilmesi ve Ermenistan'ın siyasi ve ekonomik gerçeklerle yüzleşmesi zemininde ortaya çıkmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, savaşın nedenleri ve tarihsel bağlamı sistematik olarak analiz edilmiş, bölgedeki askeri-politik durum ve 1994-2020 yılları arasındaki diplomatik girişimlerin içeriği incelenmiştir. İkinci aşamada, savaşın sonuçlarının bölgesel ve uluslararası ilişkiler sistemi üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Üçüncü aşamada ise, Zangezur koridoru da dahil olmak üzere, savaş sonrasında Güney Kafkasya'da ortaya çıkan yeni ekonomik ve jeopolitik fırsatlar, enerji ve lojistik projeleri bağlamında değerlendirilmiştir. Sistematik analiz yöntemi kullanılarak yürütülen çalışmada, bilimsel kaynaklar, uluslararası raporlar, bölgesel anlaşmalar ve siyasi açıklamalar karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bu yaklaşımın bir sonucu olarak, 2020 savaşının Güney Kafkasya'da yeni bir jeopolitik mimari yarattığı ve bölgesel ilişkilerin çok kutuplu ve değişken bir karakter kazandığı ortaya konmuştur. Çalışmanın sonuçları, Azerbaycan'ın askeri ve diplomatik zaferi sayesinde bölgenin ekonomik ve enerji haritasında lider bir konuma geldiğini ve Türkiye ile stratejik ittifakın derinleştiğini göstermektedir. Rusya ise bölgedeki etki alanını barışı koruma güçleri aracılığıyla kısmen korumaya çalışırken, İran yeni iletişim hatlarının bölgesel dengeleri değiştireceğinden endişe duymaktadır. Diğer yandan, Batılı aktörlerin -özellikle ABD ve Avrupa Birliği- bölgeye olan ilgisi artmış, ancak etkileri hala sınırlı kalmıştır. Sonuç olarak, bu tez, 2020 savaşının Güney Kafkasya bölgesinde yeni jeopolitik ve ekonomik gerçeklikler yarattığını ve aynı zamanda hem risklerin hem de iş birliği fırsatlarının mevcut olduğunu göstermektedir. Sürdürülebilir barış ve kalkınmanın sağlanması için bölge devletlerinin karşılıklı güven ortamını güçlendirmeleri, ekonomik entegrasyonu genişletmeleri ve uluslararası hukuka dayalı diplomatik mekanizmaları kullanmaları önemli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the causes, course, and consequences of the 2020 Azerbaijan-Armenia war using a systematic analysis method. The aim of the study is to comprehensively assess the new political, economic, and security realities that emerged in the South Caucasus region after the war and to determine how these processes affected the system of relations between regional and global powers. The primary focus of the study is not only the military-political consequences of the 2020 Patriotic War but also the changes it brought to the future geopolitical order of the South Caucasus. The thesis demonstrates that the 44-day war fundamentally altered the status quo in the region for many years, leading to the formation of a new balance of power. This emerged particularly against the backdrop of increased strategic cooperation between Azerbaijan and Turkey, a reassessment of the positions of Russia and Iran in the region, and Armenia's confrontation with political and economic realities. In the first phase of the study, the causes and historical context of the war were systematically analyzed, examining the military-political situation in the region and the content of diplomatic initiatives between 1994 and 2020. In the second phase, the impact of the war's consequences on the regional and international relations system was assessed. In the third phase, the new economic and geopolitical opportunities that emerged in the South Caucasus after the war, including the Zangezur corridor, were evaluated in the context of energy and logistics projects. Using a systematic analysis method, the study conducted a comparative analysis of scientific sources, international reports, regional agreements, and political statements. As a result of this approach, it was revealed that the 2020 war created a new geopolitical architecture in the South Caucasus, and regional relations acquired a multipolar and volatile character. The results of the study indicate that Azerbaijan, thanks to its military and diplomatic victory, has gained a leading position on the region's economic and energy map, and its strategic alliance with Turkey has deepened. Russia, on the other hand, is attempting to partially maintain its influence in the region through peacekeeping forces, while Iran is concerned that new lines of communication will alter the regional balance. Meanwhile, the interest of Western actors—particularly the United States and the European Union—in the region has increased, but their influence remains limited. Ultimately, this thesis demonstrates that the 2020 war created new geopolitical and economic realities in the South Caucasus region, simultaneously presenting both risks and opportunities for cooperation. To ensure sustainable peace and development, it is crucial for regional states to strengthen mutual trust, expand economic integration, and utilize diplomatic mechanisms based on international law.