Türkiye'de düzensiz göçün ekonomi politiği
The political economy of irregular migration in Turkey
  1. Tez No: 871106
  2. Yazar: SABA YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM AKALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Göç tüm toplumları derinden etkileyen önemli bir olgudur. Türkiye'nin içerisinde bulunduğu coğrafyanın göç veren ve göç alan ülkelere yakın olması, göç konusunda Türkiye'yi önemli bir kavşak noktası haline getirmiştir. Arap Baharının ardından 2011 yılında Suriye'de yaşanan karışıklıklar ve iç savaş hem bölge ülkeleri hem de Türkiye'yi etkilemiştir. Türkiye bu süreçte başlangıçta transit (geçiş) ülkesi iken daha sonra hedef ülke haline gelmiştir. Sığınmacılar için uygulanan politikalar diğer göçmenler için cesaret verici olmuş ve diğer ülkelerden göçleri de ülkeye çekmiştir. Çalışmada, öncellikle göç alanında kullanılan temel kavramlar, uluslararası koruma statüleri, ulusal göç mevzuatı ve uluslararası anlaşmalar ele alınmaktadır. Göç politikalarının yönetiminde yer alan ulusal ve uluslararası kurumlar ile sivil toplum örgütleri ile göç politikalarının gelişimi anlatılmaktadır. Ardından planlı dönemde alınan göç politikaları kalkınma planlar üzerinden incelenmektedir. Son olarak Türkiye'deki mülteciler için Avrupa Birliği Mali Yardım Aracı Programı (FRIT) I ve II döneminde uygulanan insani yardım ve kalkınma yardımı programlarının detaylı analizi yapılmış, kurumsal ve bütçesel bazda değerlendirilmiştir. Göçün ulusal kaynaklarla finansmanında Göç İdaresi Başkanlığı'nın Performans Programı tabloları incelenmiş ve hedeflenen faaliyetler ve gerçekleşen faaliyetler arasındaki farklar ve hedef maliyetleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Migration is a significant phenomenon deeply impacting all societies. Turkey's proximity to both migrant-sending and migrant-receiving countries due to its geographic location has rendered it a crucial crossroads in migration. The upheavals and civil war in Syria in 2011 following the Arab Spring have affected both regional countries and Turkey. Initially serving as a transit country, Turkey later transitioned into a destination country. The policies implemented for refugees proved encouraging for other migrants, consequently attracting migration from other countries as well. This study primarily addresses fundamental concepts utilized in the field of migration, international protection statuses, national migration legislation, and international agreements. It elaborates on the national and international institutions involved in managing migration policies, along with civil society organizations, and delineates the evolution of migration policies. Subsequently, migration policies implemented during planned periods are examined through development plans. In the final analysis, the humanitarian aid and development assistance programs implemented during the FRIT I and II periods under The EU Facility for Refugees in Turkey were thoroughly examined, both institutionally and budget-wise. The Performance Program tables of the Directorate General of Migration Management were reviewed to assess the financing of migration with national resources, highlighting the discrepancies between the planned and actual activities and the target costs.