Savunma sektöründe lojistik ve modern tedarik zinciri yönetimi sistemlerinin incelenmesi: ERP (Kurumsal Kaynak Yönetimi)'nin savunma sektöründe kullanımının analizi
The study of logistics and modern supply chain management systems in the defense sector: The analysis of the use of ERP (Enterprise Resource Management) in the defense sector
- Tez No: 793940
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİM YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünyada meydana gelen değişiklikler ticari yaşamda da farklılıklar yaratmıştır. Bu değişiklikleri etkileyen önemli unsurlardan birisi de teknolojinin gelişmesidir. Teknoloji gelişme gösterdikçe üretimdeki hız ve kalite artmış, günümüz itibariyle üretim doyum noktasına gelmiştir. Dolayısıyla lojistik daha da önemli hale gelmiştir. Günümüzde başarılı firmaları diğer firmalardan ayırt eden en önemli özelliklerden birisi de bilgiyi yönetmedeki yetenektir. Başarılı tedarik zincirlerinin kurulmasında ve devamlılığın sağlanmasında güncel ve sürekli bilgi akışı büyük önem arz etmektedir. Bu da ancak teknolojinin ve bilgi sistemlerinin en üst düzeyde kullanılması ile mümkündür. Kurumsal Kaynak Yönetim sistemleri ise, işletmelerin stratejik ihtiyaçlarına hizmet eden üretim, tedarik ve dağıtım kaynaklarının etkili olarak planlama, denetim ve eşgüdümüne imkân veren bir yazılım sistemidir. Firmaların stratejik planlama ile belirlenen amaçlarına erişmek için, iyi seçilmiş ve başarılı bir şekilde uygulanmış bir Kurumsal Kaynak Yönetimi sisteminin günümüzde önemi giderek artan kritik bir sistem olduğu görülmektedir. Bu çalışmada Savunma sektöründe lojistik ve modern tedarik zinciri yönetimi sistemlerinin incelenmesi ve ERP'nin savunma sektöründe kullanımının incelenmesi amaçlanmış, araştırmaya dahil edilen STOEGER firmasının, üretim planlama, stok yönetimi, dağıtım ve yönetim faaliyetleri ERP kullanmadan önceki ve kullanmaya başladıktan sonraki performans durumları göz önüne alınarak dört başlık altında incelenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda STOEGER firmasının ERP programı kullanımı öncesi ve sonrası işletme yapısı ile performans kıstaslarının oluşum sürelerindeki iyileşme düzeyleri tespit edilmiştir. Karşılaştırmalar sonucunda, STOEGER firmasının ERP kullanmaya başlamasıyla beraber hemen hemen tüm fonksiyon alanlarında önemli kazanımlar elde ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes in the world have also created differences in commercial life. One of the important factors affecting these changes is the development of technology. As the technology developed, the speed and quality in production increased, and as of today, the production has reached the saturation point. Therefore, logistics has become even more important. Today, one of the most important features that distinguishes successful companies from other companies is the ability to manage information. Up-to-date and continuous information flow is of great importance in the establishment and continuity of successful supply chains. This is only possible with the use of technology and information systems at the highest level. Enterprise Resource Management systems, on the other hand, is a software system that allows effective planning, control and coordination of production, supply and distribution resources that serve the strategic needs of enterprises. It is seen that a well-chosen and successfully implemented Enterprise Resource Management system is a critical system of increasing importance in order to achieve the objectives determined by the strategic planning of the companies. In the study, it was aimed to examine the logistics and modern supply chain management systems in the defense sector and to study the use of ERP in the sector under four headings. As a result of this study, the improvement levels of STOEGER's business structure and performance criteria before and after the use of the ERP program were determined. As a result of the comparisons, it has been determined that STOEGER has achieved significant gains in almost all functional areas with the start of using ERP.