Effect of CO2 wastes as an environmental awareness indicator on foreign direct investments
Çevresel bilinç göstergesi olarak CO2 atıklarının yabancı doğrudan yatırımlara etkisi
  1. Tez No: 793941
  2. Yazar: İBAD ALİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmadaki temel amacımız, C02 Emisyonlarının doğrudan yabancı yatırım üzerindeki etkilerini açıklamak ve modelimizde sunmaktı.Büyüme oranı ile DYY arasındaki ilişki de modelimizde mantık çerçevesine uygun olarak açıklanmaktadır. Yatırım seçenekleri arasında yüksek büyüme hızına sahip devletlerin ve şirketlerin tercih edildiği yadsınamaz bir gerçektir. DYY ile Büyüme hızı arasındaki pozitif ilişki yorumlanmaya çalışılmıştır. Çevre duyarlılığı konusunun tezimizde sıkça anlatıldığını görebilirsiniz. Bu yöndeki fikirlerimizi açık bir şekilde izah etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Our main aim in this study was to explain the effects of C02 Emissions on foreign direct investment and present it in our model.The relationship between the growth rate and FDI is also explained in accordance with the logical framework in our model. It is an undeniable fact that states and companies with high growth rates are preferred among investment options. The positive relationship between FDI and growth rate has been tried to be interpreted. You can see that the subject of environmental sensitivity is frequently discussed in our thesis. We tried to explain our ideas in this direction clearly.