İlköğretim müzik derslerine yönelik ritimsel okuma becerisi ölçeğinin geliştirilmesi
A research on the development of rhythmic reading skill scale for primary school music lessons
  1. Tez No: 793939
  2. Yazar: EMRAH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE SEVAL KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Ritimsel okuma, müziksel okumanın önemli bileşenlerinden biridir. Ritimsel okumanın doğruluğu, nota zamanlarının ifade ve anlamlandırılma başarısını etkileyeceği için bu kavramın etkin şekilde ölçülebilmesi müzik eğitimi açısından yararlıdır. Çalışmada İlköğretim 7. sınıflarda bu becerinin ölçülmesine dönük bir ölçek geliştirilmesi hedeflenmiştir. Hazırlanan 25 soruluk test 3 çoktan seçmeli şık olarak tasarlanmış; öğrenciler 17 sorunun cevaplarını sesli şıklardan dinleyerek eşleştirmiş; 8 bilişsel soruyu da okuyup eşleştirmişlerdir. Her doğru 1 puan, boş ve yanlışlar 0 puan olarak kabul edilmiştir. Madde havuzu oluşturulurken, müfredat ile uyumlu olarak; sayı kodları, geleneksel ritim öğretimi hece kodlamaları, aksak ölçülü ritimler, sesli ve sessiz sürelerin uzun kullanımı, düzenli ve düzensiz tartımlar gibi öğeler kullanılmıştır. Kapsam geçerliliği için uzman görüşünden yararlanılmıştır. 65'i ön test, 403'ü ana test katılımcısı olmak üzere toplam 468 öğrenci ile araştırma yapılmıştır. Testin toplam yüzde başarısı yüzde 58,7 olarak hesaplanmıştır. Ölçek için yapı geçerliliği çalışmaları yapılmış ve çok boyutlu bir yapı gözlemlenmiştir. güvenirlik analizinde ölçek çok boyutlu olduğu için McDonald's ordinal Omega değerine bakılmış ve 0.6998 hesaplanmıştır. Her boyutun güvenirlikleri de Mislevy ve Bock yöntemine göre çalışılmış ve değerler 0,7 üzerinde hesaplanmıştır. Çalışma ilk öğretim 7. sınıf öğrencilerinin ritimsel okuma becerilerinin 1 ders saatinden daha kısa sürede ölçülebilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Rhythmic reading is one of the important components of musical reading. Since the accuracy of rhythmic reading will affect the success of expression and interpretation of note times, effective measurement of this concept is beneficial in terms of music education. In the study, it was aimed to develop a scale to measure this skill in 7th grades of primary education. The prepared 25-question test was designed as 3 multiple-choice; students matched the answers to 17 questions by listening to the audio choices; They read and matched all 8 cognitive questions. Each correct was accepted as 1 point, blank and wrong as 0 points. While creating the item pool, in line with the curriculum; elements such as“1-e-and-a”rhythm syllable coding, traditional rhythm syllable coding, additive metered (palsied) rhythms, long use of voiced and silent periods as notes, regular and irregular patterns were used. Expert opinion was used for content validity. The research was conducted with a total of 468 students, 65 of which were pre-test participant and 403 main-test participant. The overall percent success of the test was calculated as 58.7 percent. In the construct validity studies for the scale, a multidimensional structure observed. Since the scale is multidimensional, in the reliability analysis; McDonald's ordinal Omega value was checked and 0.6998 was calculated. The reliability of each dimension was also studied according to the Mislevy and Bock (1990) method and the values ​​were calculated over 0.7. The study allows the rhythmic reading skills of primary education 7th grade students to be measured in less than 1 lesson hour.