Savunma sektöründeki binek tip tekerlekli araçların bakım fonksiyonunun entegre lojistik destek sistemi içerisinde incelenmesi: Örnek bir maliyet analizi
An investigation on defence's sector's passanger type wheeled vehicles' maintenance function as a part of integrated logistics systems: A cost analysis study
- Tez No: 389110
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR EMRAH ERGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, İşletme, Defense and Defense Technologies, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde savunma sektöründeki faaliyetlerin kesintisiz bir şekilde yürütülmesi için, kapsamlı bir lojistik desteğe ihtiyaç duyulmaktadır. Lojistik çalışmaları sistemlerin idamesini sağlarken, lojistiği oluşturan tüm fonksiyonların etkin olarak koordine edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.“Entegre lojistik destek”adı verilen bu koordinasyon süreci bir sistemin ömür devri boyunca, sisteme ilişkin lojistik desteğin sağlanması için gerçekleştirilen aktivitelerin bütünleştirilmiş ve disipline edilmiş lojistik teknik yönetimidir. Entegre lojistik destek faaliyetleri kapsamında yer alan bakım-onarım fonksiyonu sistemlerin durduğu, arızalandığı ve performans beklentilerini yerine getiremediği zamanlarda devreye girmekte olup, sistemin her zaman faal olarak kendisinden beklenen görevleri yerine getirmesini amaçlamaktadır. Ancak bakım-onarım faaliyetleri ile ilgili kullanılan yöntem ve teknikler bakım-onarımı yapılacak sistem/malzemenin durumu, işletme/kurum politikaları ve kullanılacak yöntemlerin sebep olacağı maliyet unsuruna göre çeşitlilik arz etmektedir. Bakım-onarım çalışmalarının literatürde“geleneksel yaklaşım”olarak adlandırılan organizasyon bünyesinde yürütülmesi ile bu faaliyetlerin“modern yaklaşım”olarak değerlendirilen dış kaynak kullanılarak yürütülmesi günümüzde savunma kuruluşlarının tercih ettiği farklı avantaj ve dezavantajlara sahip lojistik destek yöntemleridir.Bu kapsamda tezde bakım-onarım faaliyetlerini organizasyon bünyesinde yürüten bir savunma kuruluşu ile bu faaliyetleri dış kaynak kullanarak yürüten başka bir savunma kuruluşunun karşılaşmış olduğu maliyet kalemleri incelenerek kıyaslamalı bir maliyet analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in order to execute activities in a continuous manner in the defense industry, comprehensive logistics support is needed. While logistics works provide sustainment of systems, all of the functions that compose the logistics are needed to be in an effective coordination. This coordination process which is called as“Integrated Logistics Support”, is integrated and disciplined technical management of activities which are conducted to accomplish logistics support for the system throughout the life cycle of a system. Maintenance and repair function which takes place in integrated logistics support activities steps in when systems stop, fail or are unable to fulfill the performance expectations, aims system to fulfill tasks actively that is expected from itself. However, methods and techniques used about maintenance and repair activities are diversed by the condition of system/material to be maintenance and repaired, policies of business/organization and cost factor caused by methods to be used. In literature execution of maintenance and repair works within the organization known as“traditional approach”and execution of these activities by outsourcing known as“modern approach”are logistics support methods preferred by defence organizations nowadays which have different advantages and disadvantages.In this context, in the thesis, a comparative cost analysis has been conducted by examination of cost items being faced by a defence establishment conducting maintenance and repair activities within the organization and another organization conducting these activities by using outsourcing.