İskeletsel CL II maloklüzyonlu bireylere fonksiyonel tedavileri sırasında uygulanan kinesio bant terapisinin mandibular kondil hacmi üzerine etkilerinin üç boyutlu değerlendirilmesi
Three-dimensional assessment of mandibular condylar volume and position subsequent to twin block functional therapy of skeletal class II malocclusion accompanied by kinesiological taping
- Tez No: 793953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ BAŞER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, iskeletsel sınıf II maloklüzyonlu bireylere Twin blok apareyi (TB) ile tedavileri sırasında uygulanan Kinesio bant (KB) terapisinin mandibular kondil hacmi üzerine etkilerini üç boyutlu olarak değerlendirmektir. TB kullanılarak tedavi edilecek yaşları 10-15,5 arasında değişen büyümekte olan 30 hasta bantlı ve bantsız olmak üzere 15 er kişilik rastgele iki gruba ayrıldı. Çalışma esnasında bantsız gruptaki kooperasyon sağlayamayan 1 hasta çalışma dışında bırakıldı. Tüm hastalar tam zamanlı olarak TB apareyi kullandı. Bantlı gruptaki hastalara temporomandibular eklem (TME) bölgesi üzerine üç ay süreyle KB uygulandı. TME bölgesine KB uygulaması üç gün kullanıp bir sonraki gün ara verecek şekilde yapıldı. Tüm hastaların TB tedavisinden önce (T0) ve tedaviden 3 ay sonra (T1) bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri elde edildi. İki grup arasındaki kondil hacmi değişiklikleri, Mann Whitney-U testi kullanılarak karşılaştırıldı. Kadın ve erkek hastaların kondil hacimlerini değerlendirmek için Ki-Kare testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0.05 olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate and compare the Kinesio Taping (KT) therapy on mandibular condylar volume following treatment of a Class II malocclusion with a Twin block (TB) appliance employing computed tomography (CT). Thirty growing patients, aged 10–15,5 years, were randomly allocated into banded and non-banded groups. One patient in the bandless group who could not cooperate during the study was excluded from the study. All patients were used full-time the TB appliance. The patients in the banded group were treated with kinesio taping over the temporomandibular joint (TMJ) region for three months. The bands were worn for three days, followed by a break for the next day. CT images were obtained before TB therapy and three months after and the changes the condylar volume were evaluated and compared among and between the groups. Condyle volume changes between the two groups were compared using the Mann Whitney-U test. Chi-square test was used to evaluate the condyle volumes of male and female patients. Statistical significance level was determined as 0.05.