Çalışan performansının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin aracı rolü
The intermediate role of psychological capital in the impact of employee performance on intention to leave
  1. Tez No: 793952
  2. Yazar: MÜKREMİN TOPAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışan performansının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin aracılık rolünün incelenmesidir. Bu bağlamda öncelikle, çalışan performansı ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki incelenmiş olup, daha sonra psikolojik sermayenin aracılık etkisi araştırılmıştır. Araştırma güvenlik güçleri kapsamında güvenlik güçleri çalışanlarına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Bu yönüyle araştırmanın uygulama alanı, güvenlik sektöründeki kurumlar tarafından belirlenmiştir. Araştırmada basit tesadüfi örneklem yöntemiyle yaklaşık 320 kişiye anket ulaştırılmıştır fakat sadece 250 kişiden geri dönüt alınmıştır araştırma bu çerçevede gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda çalışanlara, demografik bilgiler, çalışan performansı, işten ayrılma niyeti ve psikolojik sermayeye ilişkin sorular anket tekniği ile çevrimiçi bir şekilde yöneltilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada tanımlayıcı istatistikler için frekans analizleri, güvenilirlik ve Kolmogorov-Smirnov normallik testleri, Spearman korelasyon ve basit ve çoklu regresyon analizi, Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi ve post-hoc analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, psikolojik sermayenin çalışan performansının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde aracılık rolü bulunamamıştır. Bununla birlikte çalışan performansının hem psikolojik sermaye hem de işten ayrılma niyeti üzerinde etkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca çalışan performansı ile psikolojik sermaye ve işten ayrılma niyeti arasında korelasyon ilişkisi bulunmuştur. Araştırmanın demografik değişkenleri ile gerçekleştirilen analizler sonucunda ise, eğitim düzeyi ve gelir durumuna göre işten ayrılma niyeti ve mesleki kıdeme göre umut alt boyutu anlamlı farklılaşmaktadır. Buna karşın, demografik değişkenlerden cinsiyet, medeni durum ve yaş gruplarına göre psikolojik sermaye, işten ayrılma niyeti ve psikolojik sermaye anlamlı farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of psychological capital in the effect of employee performance on turnover intention. In this context, firstly, the relationship between employee performance and turnover intention was examined, and then the mediating effect of psychological capital was investigated. The research was carried out for security personnel within the scope of security forces. With this aspect, the application area of the research has been determined by the institutions in the security sector. In the study, a study was carried out on 250 employees with the simple random sampling technique. In line with the purpose of the research, questions about demographic information, employee performance, intention to leave and psychological capital were asked online using the questionnaire technique. The obtained data were analyzed with SPSS 22 program. Frequency analysis, reliability and Kolmogorov-Smirnov normality tests, Spearman correlation and simple and multiple regression analysis, Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test and post-hoc analyzes were performed for descriptive statistics in the study. As a result of the research, a partial mediation role was not found in the effect of psychological capital on employee performance on turnover intention. However, it has been revealed that employee performance has an effect on both psychological capital and turnover intention. In addition, a correlation was found between employee performance, psychological capital and turnover intention. As a result of the analyzes carried out with the demographic variables of the research, the intention to leave the job according to the education level and income status and the hope sub-dimension according to the professional seniority differ significantly. On the other hand, psychological capital, intention to leave and psychological capital do not differ significantly according to gender, marital status and age groups, which are demographic variables.