Rinoplasti hastalarının psikiyatrik altyapılarının preoperatif dönemde incelenmesi
The Evaluation of the psychiatric backgraund of the rhinoplasty patients in preoperative period
  1. Tez No: 79396
  2. Yazar: ORHAN BABUÇCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN LATİFOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
56 ÖZET Çalışmanın amacı rinoplasti hastalarını böyle bir operasyona iten nedenler, psikiyatrik alt yapılan ve operasyon sonucundan nasıl etkilendiklerim objektif yöntemlerle belirlemektir. Bu çalışma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalında rinoplasti ameliyatı olan 157'si kadın (% 73), 59“u erkek (% 27), toplam 216 hasta ve 70'i kadın ( % 55), 57'si erkek ( % 45 ), 127 kişiden oluşan kontrol grubu üzerinde yapıldı. Hastalara ameliyattan bir gün önce kendilerine sosyoekonomik alt yapılarım sorgulayan bir formla, bir kişilik testi olan Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (MMPI) verildi. Testler Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında değerlendirildi. MMPI değerlendirmesinde hasta grubunda 216 hastadan 97'sinde (% 44,9) sonuçlar patolojik çıkarken, kontrol grubunda bu oranın % 28.4 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY The aim of this study was to determine objectively the reasons which lead the patients to such an operation, psychiatric background of these patients, and how this operation affect the patients. This study was done among 216 rhinoplasty patients, group consisting of 157 females (72,7 %) and males 59 (27.3 %), and control group consisting of 70 females (55 %) and 59 males (45 %) in Plastic and Reconstructive Surgery Department. The day before operation Minnesota Multiphasic Personality Inventory (MMPI) and a kind of form about socio-economic background were given to the patients. These tests were evaluated in Psychiatry Department of the same Instituttion. In the evaluation of the MMPI results it was seen that 97 subjects (44.9 %) in patient group (n=216) had pathologic results while in the control group it was 28.4%.