Türk bayan güreşçilerinin fiziksel ve fizyolojik profillerinin belirlenmesi
The Determination of the physical and physiological profiles of Turkish female wrestlers
- Tez No: 79397
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
67 6. ÖZET Yapılan çalışmanın amacı Türkiye'nin çeşitli illerinde güreş yapan milli takım seviyesindeki bayan güreşçilerin fizyolojik özelliklerinin belirlenmesidir. Çalışmaya 18 bayan güreşçi gönüllü olarak katıldı. Deneklerin yaş, boy ve vücut ağırlığı ortalamaları 19.67±2.50 yıl yaş, 162.67±4.90 cm boy ve 60.83±10.67 kg vücut ağırlığı olarak belirlendi. Deneklerin fiziksel ve fizyolojik özellikleri (yaş, boy, vücut ağırlığı, istirahat kalp atım sayısı, kan basmcı, dikey sıçrama, anaerobik güç, 20 m sprint, aerobik güç, vücut yağ yüzdesi, dinamometrik ölçümler, esneklik, reaksiyon zamanı, akciğer fonksiyonları, somatotip). Çeşitli laboratuvar ve alan testleri ile yapıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS for Windows 8.0 paket istatistik programında yapıldı. Ölçümler sonucunda deneklerin değerleri literatürdeki değerlerin genel olarak altında çıkarken, bazı sonuçlar ise literatürle paralellikler gösterdi. Denekler 72.11±7.05 atım/dk istirahat kalp atım sayısına, 111.39±11.48 mmHg sistolik, 67.50±5.49 mmHg diastolik kan basıncına, 77.32±12.71 kgm/sn anaerobik güce, 37.24 ± 4.45 ml/kg/dk V02 maks. değerine, 18.51 ± 3.41 vücut yağ yüzdesine, 3.67±0.44 İt VC, 3.74 ± 0.50 İt FVC. 3.34 ± 0.39 İt FEVİ, 125.50 ± 12.45 İt MW, 2.36 ± 0.64 endomorfi, 4.07 ± 1.81 mezomorfı, 1.94 ± 1.09 ektomorfi değerlerine sahiplerdir. Çalışma sonunda deneklerin değerlerinin beklenenin altında olmasının, bayan güreşinin Türkiye'de 2 yıllık bir geçmişe sahip olmasına, dolayısı ile fiziksel ve fizyolojik özelliklerin güreş sporuna özgü seviyeye henüz gelemediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
68 7. SUMMARY The aim of this study was to determine the physical and physiological characteristics of some female wrestlers at national team level. 18 female wrestlers participated to this study voluntarely from different cities of Turkey. Mean age, height and body weight of subjects were as follows 19.62 ± 2.50 years age, 162.67±4.9 cm height and 60.83 ± 10.67 kg body weight. The physical and physiological characteristics of subjects (age, height, body weight, resting heart rate, blood pressure, vertical jump anaerobic power, aerobic power, 20 m. sprint, body fat percentage, dynamometric measurements, flexibility reaction time, lung functions and somatotype) were determined by some laboratory and field tests. Statistical analysis of values was done by SPSS for Windows 8.0 statistics program. At the end of measurements, while some values of subjects were lower than results reported from literature some of them showed similarities with literature. Subjects had 72.11 ± 7.05 beat/min resting heart rate, 1 1 1.39 ± 1 1.48 mmHg systolic, 67.50 ± 5.49 mmHg diastolic blood pressure, 77.32 ± 12.71 kgm/sn anaerobic power, 37.24 ± 4.45 ml/kg/dk V02 max, 18.51 ± 3.41 fat %, 3.67 ± 0.44 It VC, 3.74 ± 0.50 It FVC, 3.34 ± 0.39 İt FEV1, 125.50 ± 12.45 It MW, 2.36 ± 0.64 endomorphy, 4.07 ±1.81 mesomorphy and 1.94 ± 1.09 ectomorphy somatotype scores. Consequently the physical and physicological level of the subjects were lower than expected level of wrestling sports because female wrestling has been become popüler in Turkey for 2 years.