19 ve 20. yüzyıl sanat akımlarının takı tasarımı üzerine etkileri
The effects of 19th and 20th century art movements on jewelry design
- Tez No: 793964
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN PERDAHCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Takı kültürünün ortaya çıkışı, gelişimi, üretim yöntem ve teknikleri, toplumsal etkileri gibi merak uyandıran konuların gün yüzüne çıkarılması için takıyı araştırırken dönem uygarlıklarının sosyo-kültürel yapıları, sosyo-ekonomik yönleri gibi çeşitli dokuları anlamamıza yardımcı birçok konu hakkında bilgi sahibi oluruz. Dolayısıyla bir toplumun her yönüyle anlaşılabilmesi için takı kavramını anlamak kaçınılmazdır. Çalışmamda ilk olarak takı kavramının genel çerçevesini çizdikten sonra, tarihsel süreç içerisinde antik dönemlerden günümüze değin takıların macerasını yansıtılmıştır. Bir sonraki bölümde, Sanayi Devrimi' nin de yaşandığı 19. yüzyılın ikinci yarısından 20. yüzyılın ilk yarısına kadar büyük değişikliklerin yaşandığı sanat akımlarının (Arts Crafts, Art Nouveau, Art Deco özelinde) sanat dünyasını kökten değiştirmesi ve bu değişim süreçleri incelenmiştir. Üçüncü bölüme geldiğimizde birçok sanat alanının etkilendiği gibi Art Craft, Art Nouvea, Art Deco gibi dönem kuyumculuk sanatının da bu süreçte nasıl değiştiği ele alınmıştır. Son bölümde de dönem mücevher dünyasına yön veren firmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
While researching jewelry to reveal intriguing issues such as the emergence, development, production methods and techniques, and social effects of jewelry culture, we learn about many topics that help us understand various parts such as the socio-cultural structures and socio-economic aspects of the civilizations of the period. Therefore, it is inevitable to understand the concept of jewelry in order to understand a society in all aspects. In my study, after the general framework of the concept of jewelry was drawn first, the adventure of jewelry in the historical process from ancient times to the present has been examined. In the next section, It the art movements (in particular Arts Crafts, Art Nouveau, Art Deco) that experienced great changes from the second half of the 19th century, when the Industrial Revolution took place, to the first half of the 20th century, radically changed the art world and these processes of change. examined. When we come to the third part, it is discussed how the art of jewelry such as Art Craft, Art Nouvea, Art Deco changed in this process, as many art fields were affected. In the last section, the companies that give direction to the jewelry world of the period were examined.