Emre Tan'ın resimlerinde modern sanat akımlarının etkisi, grafik ve illüstratif ögeler
The effect of modern art movements in Emre Tan's paintings, graphic and illustrative elements
- Tez No: 684035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA KAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
19. yüzyıl sonu ile 20. yüzyıl başlarında; Arts and Crafts hareketi ile temelleri atılan çağdaş grafik tasarım anlayışı, modern sanat hareketleri ile şekillenmiş; Bauhaus'ta temel prensipleri oluşmuş ve evrensel bir nitelik kazanmıştır. Türkiye'de ise Cumhuriyet'in kuruluşu ve ardından yapılan reformlarla gelişmeye başlayan grafik sanatların günümüzdeki koşulları, 70'li yıllarda gerçekleşen ekonomik ve teknolojik yapılanmalarla oluşmuştur. 1970 ve sonrası dönemde grafik sanatı kavramı, yerini grafik tasarıma bırakmış ve çağdaş anlamda grafik tasarım ürünleri verilmeye başlanmıştır. 80'li yıllarda Türkiye'de uygulanan politikalar, ülkenin uluslararası sermayeye açılması gibi etkenler ile teknolojik gelişmelerde dönüşüm yaşamıştır. İllüstrasyon da dünyada ve Türkiye'de grafik tasarımın gelişimiyle birlikte ilerlemiştir. Grafik tasarım ve illüstrasyon, tasarım prensipleriyle birlikte gelişim sürecinde sanatı ve sanatçıyı etkilemiştir. Bu etkileşim dâhilinde olan sanatçılardan Emre Tan, zamanının büyük bir kısmını atölye de geçirmiştir. Sanatçı, eserlerini Türk sanatına katkı sağlama kaygısıyla oluştururken bu çabanın sonucu olarak kendi sanat dilini de oluşturmuştur. Emre Tan'ın sanat dillini oluşturma yolundaki arayışlarının ve eserlerinin incelendiği bu araştırmada 1985 doğumlu sanatçının 29 yıllık yaşamına sığdırdığı çalışmalarını Soyut Sanat, Dadaizm, Pop-art ve Kavramsal Sanat akımlarından etkilenerek nasıl oluşturulduğu incelenmiştir. Beş bölümden oluşan bu tez çalışmasında sanatçının eserlerindeki bu etki sonucu ortaya çıkan grafik ve illüstratif yansımalar incelenerek derlenmiştir. Birinci bölüm girişi, ikinci bölüm kavramsal çerçeveyi içermektedir. Üçüncü bölüm Emre Tan'ın hayatı; seçme, karma ve yarışma sergileri; ödülleri ve Tan ailesiyle söyleşiden oluşmaktadır. Dördüncü bölüm Emre Tan'ın sanat anlayışı ve görüşmeler, beşinci bölümde ise sanatçının çalışmalarındaki tasarım prensipleri ve grafik tasarım ile bunların illüstratif etkileri açısından incelenmesi başlıklarıyla yer almaktadır. Anahtar Kelimeler Grafik tasarım, İllüstrasyon, Emre Tan, Soyut Sanat, Pop-art, Dadaizm, Kavramsal Sanat
Özet (Çeviri)
In the period called the turn of the century, covering the end of the 19th century and the beginning of the 20th century; The concept of contemporary graphic design, the foundation of which was laid with the Arts and Crafts movement, was shaped by modern art movements, its basic principles were formed in Bauhaus and it gained a universal quality. In Turkey, the current conditions of graphic arts, which started to develop with the establishment of the Turkish Republic and the reforms that followed, have been shaped by the economic and technological structuring that took place in the 70s. In the post-1970 period, the concept of graphic art left its place to graphic design and modern graphic design products began to be given. Policies implemented in Turkey in the 1980s have undergone a transformation in technological developments due to factors such as the country's opening to international capital. Illustration has also progressed with the development of graphic design in the world and in Turkey. Graphic design and illustration, along with design principles, have influenced art and artists in the development process. Emre Tan, one of the artists involved in this interaction, is an artist who spent most of his time in a workshop. While creating his works, he aimed to contribute to Turkish art and tried to create his own art language. In this research, in which Emre Tan's quests and works to create the language of art are examined, it is examined how the artist, born in 1985, created his works, which he fit into his 29-year life, by being influenced by the movements of Abstract Art, Dadaism, Pop-art and Conceptual Art. In this thesis, which consists of five chapters, the graphic and illustrative reflections that emerged as a result of this effect in the works of the artist were compiled by examining. The first part is the introduction, the second part is the conceptual framework. The third part consists of the life of Artist Emre Tan, selected mixed and competition exhibitions, awards and an interview with the Tan family. The fourth section covers Emre Tan's understanding of art and interviews, and finally, the fifth section covers the design principles and graphic design in the artist's works and their examination in terms of their illustrative effects. Keywords Graphic design, Illustration, Emre Tan, Abstract Art, Pop-art, Dadaism, Conceptual Art