Türk Ticaret Kanununun haksız rekabet düzenlemesi ve özellikle haksız rekabete ilişkin cezai hükümleri
Unfair competition regulation of the Turkish Commercial Law and especially its criminal provisions regarding unfair competition
  1. Tez No: 793966
  2. Yazar: SALİH İLKİN DOLUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NECİP ORTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Rekabet kavramının günümüzde yaşamın nerede ise tüm alanlarında kendisine yer bulmasından hareketle, rekabetin bu etkisinin günümüz hukuk düzenlerinde de yer bularak ağırlıklı etki yapmasını sağlamıştır. Rekabet kavramı ile ilişkili haksız rekabet kavramı hukukun farklılaşan alanlarında önem arz eder niteliğe bürünmüştür. Bireylerin dürüstlük kuralı temelinde, bu kurala aykırı olarak başta rakipler olmak üzere tüm piyasa aktör-bileşenlerinin ekonomik faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyebilecek davranışların tümü haksız rekabet kavramı ile ifade edilir olmuştur. Rekabet ortamı içindeki farklı aktörlerin çeşitlilik gösteren dürüstlüğe aykırı davranışları haksız rekabet kurumunun konusunu oluşturmaktadır. Toplumsal alanda ve teknoloji ve özellikle bilişsel alanda yaşanan gelişmeler, artan nüfus oranları, büyüyen ve gelişen ticaretin innovasyon faaliyetleri, ekonomik olaylar haksız rekabetin türlerinin şekillenmesine ve doğal olarak bunlara da hukuksal çözümler getirilmesini bir zorunluluk olarak ortaya çıkarmıştır. Hukukun haksız rekabet açısından sadece var olması değil, işlevsel olması da zorunlu ihtiyaç kapsamına girmiştir. Bu işlevsellik beklenti ve gerekliliği hukukun farklı alanları arasında etkileşimin de artmasına neden olmuştur. Artan etkileşim haksız rekabet kavramını da özel hukuk ile sınırlı boyuttan ceza hukuku alanına da taşımıştır. Ceza hukuku açısından da önem arz eder noktaya gelen ve artık özel hukuk ile bir kesişen küme özelliğini taşımaya başlayan haksız rekabet hükümleri sadece tek bir alana özgü bakış açısı ile değerlendirmeyi de zorlaştırmıştır. Bu çalışmada haksız rekabetin cezai hükümleri, özel hukuk ile eş zamanlı ilerleyici işlevsel birliktelik içinde değerlendirme ve izaha çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With competition becoming prominent in every aspect of our lives, it has also found its place in the legal systems of our day with significant effect. The term unfair competition as it relates to the concept of competition has come to be important in various fields of law. Any action which negatively affects the economic activity of the market actors,components and especially their competitors is considered unfair competition with respect to the rule of good faith of persons.Various actions in the setting of competition that goes against good faith are within the scope of unfair competition.The technological and cognitive advancements in the social sphere, increasing population, innovative activity of the growing and evolving trade and economic events have all led to the shaping process of different types of unfair competition and the inevitable need for legal solutions. It's of utmost importance that legal regulation regarding unfair competition is not only present but also functional. This necessity and expectation of functionality has led to the intercommunication between various fields of law which renders the concept of unfair competition beyond the scope of private law and brings it to the attention of penal law. As unfair competition gains importance in the field of penal law and its provisions constitute an intersection between penal and private law, it has become difficult to appreciate through the approach of only a single field. This study aims to evaluate and explain the penal provisions of unfair competition with functional and progressive association to private law.