Takı tasarımına sürrealizm sanat akımı ve Salvador Dali'nin mücevher tasarımları üzerinden bir yaklaşım
An analysis of jewelry design based on the surrealism art movement and Salvador Dali's jewelry designs
  1. Tez No: 793967
  2. Yazar: HANDE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN PERDAHCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Sanat, insan duygu ve dünyasını her zaman ifade etme şekli olarak bilinir. Yirminci Yüzyıl başlarında sanatçıların kendilerini ifade etme yönünden köklü değişimler söz konusu olmuştur. Birinci Dünya Savaşının içinde bulunulan bu süreçte çok fazla yeni akım ortaya çıkmış, bazıları günümüze kadar etkisini sürdürmeyi başarmıştır. Sürrealizm yirminci yüzyılın en çok konuşulan sanat akımı olmuştur. Sürrealizm akımındaki özgür ruhun takı yansımları DALİ'nin mücevherleri referans alınarak incelenmiştir. Bu tez toplamda dört bölüme ayrılmış; birinci bölümde Ekspresyonizm, Kübizm, Dadaizm akımlarının önemli temsilcileri ve eserlerine yer verilerek bu akımlar açıklanmıştır. İkinci bölümde Sürrealizm sanat akımının doğuşu ve disiplinler arası olan ilişkisi ele alınmış, Sürrealist öncü ressamların hayatları ve tabloları incelenmiştir. Üçüncü bölümde Sürrealizmin öncü sanatçısı Salvador Dali'nin hayatı, en bilinen eserlerinden bahsedilmiş ve takı tasarımlarına yansıttığı sürreal tavrı üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise Sürrealist olan takı tasarım sanatçıları araştırılmış ve onların bu akımdan etkilenen eserleri teknik ve malzeme açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Art is known as the way of expressing human emotions and nature at all times. At the beginning of the twentieth century, radical changes took place in the way artists express themselves. In this process of World War I, many new trends emerged, some of which have managed to maintain their influence until today. Surrealism has been the most talked about art movement of the twentieth century. Jewelry reflections of the free spirit in the surrealism movement were examined with reference to DALI's jewelry. This thesis is divided into four parts in total; In the first part, important representatives of Expressionism, Cubism and Dadaism movements and their works are given and these movements are explained. In the second part, the birth of the Surrealism art movement and its interdisciplinary relationship were discussed, and the lives and paintings of the Surrealist pioneer painters were examined. In the third chapter, the life of Salvador Dali, the pioneer artist of Surrealism, and his best-known works are mentioned and the surreal attitude that he reflects on his jewelry designs is emphasized. In the last part, Surrealist jewelry design artists were researched and their works influenced by this movement were examined in terms of technique and materials used.