Böbrek transplantasyonu sonrasında siklosporin A kullanan bireylerde dişeti oluğu sıvısı interlökin 6 düzeylerinin belirlenmesi
Determination of gingival crevicular interleukin-6 levels in kidney transplant recipients
- Tez No: 79398
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
-99- OZET Siklosporin A (CsA) transplant cerrahisi sonrasında nakledilen organın reddini önlemedeki başarısı nedeniyle genel tıp alanında sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Nefrotoksisite, hepatotoksisite, hipertansiyon ve dişeti büyümeleri Siklosporin A'nın bilinen yan etkileridir. Bu ilacın kullanımına bağlı olarak Dişhekimliği alanında karşımıza çıkan en önemli yan etki olan dişeti büyümeleri olup, bu oluşumların patogenezi günümüzde henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Bu konuda yapılan çalışmalar sonucunda bağdokusu homeostazisinde meydana gelen kompleks etkileşimlerin bu olayın açıklanmasında önemli rol oynayacağı bildirilmektedir. Bilindiği gibi lnteriökin-6 (IL-6) hem bağdokusu homeostazisinde, hem de enflamatuar periodontal hastalıkların gelişiminde görev alan proenflamatuar bir sitokindir. Çalışmamızda Dişeti oluğu sıvısı (DOS) IL-6 düzeylerinde; CsA kullanımına bağlı olarak meydana gelen değişimlerin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla çalışmaya böbrek nakli sonrasında CsA kullanan ve dişeti büyümesi gelişen 19 birey (R), CsA kullanan ancak dişeti büyümesi gözlenmeyen 11 birey (NR), sistemik açıdan sağlıklı ve gingivitis tanısı konulan, kronik dişeti büyümesi gözlenen 1 1 birey (S) ve sistemik ve periodontal açıdan sağlıklı 1 1 birey (K) dahil edilmiştir. R ve S gruplarına Faz I tedavi ve gerekli olan durumlarda Faz I tedavi+gingivektomi operasyonları uygulanmıştır. Hastalardan tedavi öncesi ve sonrasında Pi, Gl, CD ve DBİ değerleri kaydedilmiş, DOS örnekleri toplanarak ELISA tekniği ile IL-6 düzeyleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
-101- SUMMARY Cyclosporin A (CsA) is a potent immunosuppresive agent used to prevent graft rejection in organ transplantation. Nephrotoxicity, hepatotoxicity and gingival overgrowth are the main side effects of this drug. The pathogenesis of this unwanted effect which is the major problem in the field of Dental Medicine is still unclear. The essential feature of drug induced gingival overgrowth is an increase in the connective tissue matrix, thus drug-induced changes in connective tissue homeostasis is a topic which has been extensively researched. It has been known that lnterleukin-6 (IL-6) functions as a proinflammatory cytokine in the homeostasis of the connective tissue as well as the progression of the inflammatory periodontal diseases. The aim of this study is to investigate the changes in the GCF IL-6 levels in the function of CsA use. For this purpose 30 patients undergoing immunosuppresive therapy with CsA were divided into two groups, responders (R) (n=19) and non-responders (NR) (n=11). Systemically healthy 11 gingivitis patients with chronical inflammatory gingival overgrowth and systemically and periodontally healthy 1 1 patients were included to the study. R and S groups were treated by Phase I therapy and when needed, with Phase I therapy and gingivectomy. At the baseline and 12 weeks after the periodontal treatment PI, Gl, PD and GOI scores were recorded, gingival crevicular fluid (GCF) samples were collected and analysed for the detection of IL-6 levels with ELISA technique.