Detection of anti insulin anti body among diabetic nephropathy patients
Diyabetik nefropati hastalarinda anti insülin anti vücut tespiti
- Tez No: 793981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Diabetes Mellitus (DN) dünya çapında önde gelen hastalık ve ölüm nedenleri arasında üst sıralarda yer almaktadır. Diyabetik nefropatiye neyin neden olduğu henüz belirlenmemiştir. Diyabetik kişilerin sadece %30-40'ı nefropati belirtileri gösterecektir. Bu çalışmanın amacı, 29 kadın, 44 erkek ve 30 sağlıklı insandan (≥ 75 yaş) numunelerin toplandığı DN ve DN hastalarının kanındaki insülin antikor düzeylerinin varlığı için bu tür tahminler sağlamaktı. Çalışmamız insülin direnci ve diyabetik nefropati olarak bilinen böbrek nefron yıkımı ile ilişkili insülin antikor kompleksi oluşumu üzerineydi. Hastalarımız otoimmün hastalıktan etkilenmediği için bu hastalar arasında anlamlı düzeyde anti-insülin antikorları tespit etmedik.
Özet (Çeviri)
Among the leading causes of illness and death worldwide, diabetes mellitus (DN) ranks high. It has not yet been established what causes diabetic nephropathy. Only 30–40% of diabetic people will show signs of nephropathy. The objective of this study was to provide such estimates for DN and the presence of insulin antibody levels in the blood of patients DN, where samples were collected from 29 females, 44 men, and 30 healthy people (≥ 75 years of age). Our study was on insulin resistance and the formation of insulin antibody complex that is associated with kidney nephron destruction which is known as diabetic nephropathy. We detected no significant level of anti-insulin antibodies among these patients because our patients were not affected by autoimmune disease.