Romantik ilişkilerde bağlanma stilleri ve aldatmaya niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment styles and intention to cheat in romantic relationships
  1. Tez No: 793982
  2. Yazar: AYŞENUR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ İLGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, genç yetişkin ve yetişkinlerin romantik ilişkilerinde bağlanma stilleri ve aldatmaya yönelik niyet arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla genç yetişkin ve yetişkinlerin romantik ilişkilerinde bağlanma stilleri ve aldatmaya yönelik niyetlerinin cinsiyet, yaş, ilişki türü, ilişki süresi, anne-baba tutumu, gelir düzeyi, anne-baba birlikteliği, aldatma geçmişi gibi değişkenler arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Çalışma grubunu 18-65 yaş aralığında, romantik ilişkisi olan/son 6 ay içerisinde romantik ilişkisi olmuş 400 (322 Kadın, 78 Erkek) kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi için Pearson Korelasyon Testi ve Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Bu araştırmada varyans homojenliğinin sağlandığı analizlerde LSD testi, sağlanamadığı analizlerde Tamhane ya da Dunnet testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda katılımcıların bağlanma stilleri ve aldatmaya yönelik niyetleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bu ilişki bağlanma stilleri arasında ve kaçınan bağlanma stili ile aldatmaya yönelik niyet arasındadır. Bağlanma stilleri ve aldatmaya yönelik niyetin demografik değişkenlerden; yaş, ilişki süresi, ilişki türü, anne-baba tutumu ve aldatma geçmişi ile farklılık gösterdiği, ancak; cinsiyet, gelir düzeyi, anne-baba birlikteliği gibi değişkenlerle farklılık göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between attachment styles and intention to cheat in romantic relationships of young adults and adults. For this purpose, the relationship between young adults and adults' attachment styles and their intention to cheat in their romantic relationships, such as gender, age, relationship type, relationship duration, parental attitude, history of cheating, income level, and parental association were investigated. The research is in relational screening model. The study group consists of 400 (322 Female, 78 Male) people between the ages of 18-65, who have a romantic relationship/who had a romantic relationship in the last 6 months. The data of the study were collected with the Personal Information Form, the Three-Dimensional Attachment Styles Scale and the Intention to Cheat Scale. Pearson Correlation Test and Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) were used for data analysis. In this study, the LSD test was used in the analyzes in which homogeneity of variance was provided, and the Tamhane or Dunnet test was used in the analyzes where in which homogeneity of variance could not be provided. As a result of the analysis, it was found that there was a significant relationship between the attachment styles of the participants and their intention to cheat. This relationship is between attachment styles and between avoidant attachment style and intention to cheat. Attachment styles and deception intention are demographic variables; including age, duration of relationship, type of relationship, parental attitude and history of cheating. However, it was found that it did not differ according to variables such as gender, income level, and parental union.