The impact of microfinance banks on the development of entrepreneurship
Mikrofinans bankalarının etkisi girişimcilik gelişimi
  1. Tez No: 793980
  2. Yazar: AHMED TAWFEEQ ALOMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAYRİ KOZANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, İstanbul, Türkiye'deki mikrofinans kurumlarının girişimciliğin büyümesi. Tezin üç temel amacı vardı: mikrofinans bankalarının girişimciliğin büyümesi üzerindeki etkisi; STK'ların etkisine bakmak için bu büyüme; ve kooperatif toplumlarının iş büyümesi üzerindeki etkisine bakmak. bağlantılı Literatür kapsamlı bir şekilde araştırılmış, kavramsal kaygılar kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmiştir, yeterince kapsanan ve sunulan teorik çerçeve ve teorik çerçevenin bir özeti ve ampirik bulgular doğru bir şekilde açıklanmıştır. Aşağıdaki hipotezi bulduk: Orada girişimcilikte mikrofinans bankaları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkidir. gelişim. Araştırmacı, önemli bir veri toplama tekniği olarak doğrulanmış bir anket kullanmıştır. Araştırmada kesitsel desen ve 200 örneklem büyüklüğü kullanılmıştır. toplam 149 kişi anketi doldurdu ve sonuçları incelemek için SPSS istatistik yazılımı kullanıldı. bu ankete katılanların çoğunluğu (%60) erkek, geri kalan %40 kadındı. İle yaşlarına göre, katılımcıların çoğunluğu 3-39 yaşları arasındadır ve lisansüstü eğitimlidir. Verileri analiz etmek için uygulanan test, tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizi, güvenilirlik analizi, faktör analizi ve regresyon analizi. Regresyonun sonucu, girişimcilik gelişimi arasındaki ilişkinin olduğunu göstermektedir. ve mikro finans bizim için olumlu ve anlamlı. Böylece. Çalışma değerli çıkarımları tartışıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of microfinance institutions in Istanbul, Turkey, on the growth of entrepreneurship. There were three main aims of the dissertation: to examine the impact of microfinance banks on the growth of entrepreneurship; to look at NGOs' impact on this growth; and to look at cooperative societies' influence on business growth. The linked literature has been comprehensively explored, with conceptual concerns thoroughly reviewed, the theoretical framework adequately covered and presented, and a recapitulation of theoretical and empirical findings correctly explained. We came up with the following hypothesis: There is a significant and positive association between microfinance banks in the entrepreneurship development. The researcher used a validated questionnaire as a key data collection technique. A cross-sectional design and a sample size of 200 were used in the investigation. A total of 149 people completed the survey, and SPSS statistical software was used to examine the results. The majority of the poll participants (60%) were men, while the remaining 40% were women. With regard to their age, majority of participants fell between the 3-39-years and are postgraduate. The test applied to analyse the data include descriptive statistics, correlation analysis, reliability analysis, factor analysis and regression analysis.The outcome of regression shows that the association between the entrepreneurial development and micro finance us positive and significant. Thus. The study discusses valuable implications.