Pandemi sürecindeki genç yetişkinlerin psikolojik doğum sırası, kişilik özellikleri ve stresle başa çıkma tarzları açısından incelenmesi
Investigation of young adults in the pandemic process in terms of psychological birth order, personal characteristics, and collections with stress
  1. Tez No: 793991
  2. Yazar: RABİA KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİÜŞÜK BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünyada hemen hemen herkesi etkisi altına alan Covid-19 pandemisi Türkiye'de sağlık sektörü başta olmak üzere ekonomi, eğitim, turizm, ticaret gibi alanlarda toplumsal ve sosyal hayatta birçok değişime neden olurken bu değişimler de toplumu oluşturan bireylerin kaygı ve stres düzeylerinde önemli derecede etkili olmuştur. Bu çalışmada pandemi sürecindeki genç yetişkinlerin psikolojik doğum sıraları, kişilik özellikleri ve stresle başa çıkma tarzlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 2021-2022 yıllarında Ağrı ve Konya illerinde ikamet etmekte olan 450 genç yetişkinden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacının demografik özellikleri ölçmek için geliştirdiği“kişisel bilgi formu”, psikolojik doğum sırasını ölçmek için“Psikolojik Doğum Sırası Envanteri”, kişilik özelliklerini ölçmek için“Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi”ve stresle başa çıkma tarzlarını ölçmek için“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”kullanılarak oluşturulan anket linki bireylerle paylaşılmıştır. Araştırmada yapılan analizlerde katılımcıların cinsiyet, kardeş sayısı, ailede kaçıncı çocuk oldukları, eğitim durumu, meslek sektörleri ve aile tipleri değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Katılımcıların psikolojik doğum sıraları, stresle başa çıkma tarzları ve kişilik özellikleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu; stresle sosyal destek arama ve kendini suçlayan başa çıkma tarzları ile yumuşak başlılık kişilik özelliğinin psikolojik doğum sırasını %27,1 oranında yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
While the Covid-19 pandemic, which affected almost everyone in the world, caused many changes in social and social life in Turkey, especially in the health sector, economy, education, tourism, and trade, these changes had a significant impact on the anxiety and stress levels of individuals forming the society. In this study, it was aimed to examine the psychological birth order, personality traits and coping styles of young adults in the pandemic process. The sample of the study consists of 450 young adults residing in the provinces of Ağrı and Konya in 2021-2022. In data collection, the“personal information form”developed by the researcher to measure demographic characteristics,“Psychological Birth Order Inventory”to measure psychological birth order,“Adjective-Based Personality Test”to measure personality traits, and“Stress Coping Styles Scale”to measure stress coping styles. The survey link created by using the questionnaire was shared with the individuals. In the analyzes made in the research, significant differences were found according to the variables of gender, number of siblings, number of children in the family, education level, occupational sectors and family types. It was found that there were significant relationships between the psychological birth order, coping styles and personality traits of the participants; It was concluded that seeking social support with stress, self-blaming coping styles and agreeableness predicted psychological birth order by 27.1%. The findings obtained in the research were discussed within the framework of the literature and suggestions for future studies were included.