Üniversite öğrencilerinin eş seçme stratejilerini yordamada eş seçiminde sınırlandırıcı inançlar ve kişilik özellikleri açısından incelenmesi
Investigation of university students' mate selection strategies in terms of constraining beliefs in mate selection and personality traits
  1. Tez No: 793992
  2. Yazar: SÜMEYYA SULTAN ALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ELİÜŞÜK BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Eş seçimi insanların genellikle genç yetişkinlik döneminde verdiği ve yaşamının sonuna kadar ona eşlik eden bir karardır. Bu bağlamda yapılan çalışmanın amacını üniversite öğrencilerinin eş seçme stratejini yordamada eş seçiminde sınırlandırıcı inançlar ve kişilik özellikleri oluşturmuştur. Ayrıca Eş seçme stratejileri cinsiyet, sınıf düzeyi, bölüm, anne-baba ilişki durumu, okuduğu şehir, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, barındığı yer ve romantik ilişki sayısı gibi sosyodemografik değişkenler açısından incelenmiştir. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Selçuk, Necmettin Erbakan ve Mersin Üniversitelerinde öğrenimine devam eden 804 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri 'Eş Seçme Stratejileri Envanteri', 'Romantizm ve Eş Seçim Tutumu Ölçeği', 'Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi' ve 'Kişisel Bilgi Formu' aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre eş seçiminde sınırlandırıcı inançlar ve kişilik özellikleri alt boyutlarından bazılarının eş seçme stratejileriyle anlamlı ilişkiler kurduğu ve eş seçme stratejilerini anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunlara ek olarak eş seçme stratejilerinden bazılarının; cinsiyet, sınıf düzeyi, bölüm anne-baba ilişki durumu, okuduğu şehir, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, barındığı yer ve romantik ilişki sayısı sosyodemografik değişkenleri gruplarında anlamlı olarak farklılaştığı sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Choosing a mate is a decision that people usually make during their young adulthood and that accompanies them for the rest of their lives. In this context, the aim of the study was to determine the constraining beliefs and personality traits of mate selection in predicting the mate selection strategy of university students. In addition, mate selection strategies were examined in terms of sociodemographic variables such as gender, class level, department, parental relationship status, city of residence, mother's-father's education level, place of residence and number of romantic relationships. Relational screening model was used in the study. The sample of the research consists of 804 university students studying at Selçuk, Necmettin Erbakan and Mersin Universities in the 2021-2022 academic year. Research data were collected through the 'Choosing Partner Strategies Inventory', Romance and Mate Selection Scale', 'Adjective-Based Personality Test' and 'Personal Information Form'. Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and regression analyzes were used in the analysis of the data. According to the results obtained in the study, it was concluded that some of the sub-dimensions of limiting beliefs and personality traits in mate selection established significant relationships with mate selection strategies and predicted mate selection strategies at a significant level. In addition to these, some of the mate selection strategies; It was concluded that the sociodemographic variables of gender, class level, department, mother-father relationship status, city of study, mother's education level, father's education level, place of residence and number of romantic relationships differed significantly in the groups.