Inflation influence on stock returns in Turkey
- Tez No: 7940
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER İ. ERTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
TÜRKİYE'DE ENFLASYONUN HİSSE SENEDİ GET İRİ LER İNE ETKİSİ Bu çalışmada, 1986 ve 1987 yıllarına ait aylık veriler kullanılarak regresyon analizleri yardımıyla enflasyonun hisse senedi getirileri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Mevcut enflasyon bilgilerine dayanılarak tahmin edilen, geleceğe ait enflasyon oranlarının hisse senedi kazançları ile olan ilişkisi incelenmiş ve sonuçta aralarında istatistiksel olarak güçlü bir ilişkinin olmadığı görülmüş tür. Aylık enflasyon değişmelerinin, takip eden ayın beklenen hisse senedi getirişi üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Bunlara ilaveten, banka mevduat faizlerinin hisse senedi gelirlerine olan etkisi de test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
iv INFLATION INFLUENCE ON STOCK RETURNS IN TURKEY In this work, the effects of inflation on the common stock returns were analyzed by employing regressions concerning the 1986 and 1987 monthly data. The relationship between anticipated rates of inflation, based on lagged inflation rates, and return on common stocks was examined. It seems there is no statistically strong relation between them. It is interesting to note that changes in inflation rates between successive months have a strong negative effect on expected stock market return for the subsequent month. In addition, bank deposite rates influence on return to stocks was tested.