Sıvı köpük sabun, alkol, borik asit karışımı ve antiseptikten oluşan fiksasyon-preservasyon solüsyonu ile tespit edilmiş kadavralarda farklı saklama koşullarının etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different storage conditions on cadavers detected with fixation presservation solution consisting of liquid FOAM SOAP, alcohol, boric acid mixture and antiseptic
- Tez No: 794021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER GÜRKAN DİLEK, PROF. DR. ERKUT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Anatomi eğitiminde ana materyal olan kadavraların tespiti çok önemlidir. Kadavra, yaşam fonksiyonlarını kaybetmiş bir insan veya hayvan vücudunun eğitim ve araştırmalarda kullanmak için muhafaza edilir. Canlılığını kaybettikten sonra kadavrada iç ve dış organların yapısal ve biçimsel bozulmaları, kokuşma ve dokunun gerginliğini kaybetmesi, dokularda sertleşme gibi sorunlar meydana gelir. İdeal bir tespit solüsyonundan dokuları ve organları uzun süre koruması, diseksiyon için yeterli doku sertliğini sağlaması, organ ve dokuların doğal renklerini koruması beklenmektedir. Formaldehitin, çeşitli alanlarda kullanımının yanında insan sağlığına çok ciddi zararları vardır. Hem formaldehitin zararlarından korunmak hem de istenen özellikleri sağlayan tespit solüsyonları geliştirmek için çeşitli kimyasallar üzerinde çalışıldığı görülmektedir. Bu çalışmalar incelendiğinde formaldehit olmayan tespit solüsyonlarında tutulan kadavralarda belli başlı ortak sorunların görüldüğü belirlenmiştir. Bu sorunlar kadavranın genel anatomik yapısının değişmesine sebep olarak; uzun vadede eğitim materyali olarak kullanılmasına imkan vermemektedir. Bu çalışmada sıvı köpük sabun, alkol, borik asit karışımı ve antiseptik (benzalkoniyum klorür)'den oluşan fiksasyon-preservasyon solüsyonunu (SEFS) geliştirerek insan sağlığına zarar vermeyen, uzun süre anatomik formunu koruyup, üzerinde eğitim ve araştırma için çalışılabilen kadavralar hazırlamaya imkân sağlayan kolay hazırlanabilir, düşük maliyetli bir kadavra hazırlama yöntemine ulaşmak ve bu kadavraların diseksiyon derslerinde daha uzun vadede kullanılması hedeflenmektedir. Çalışmada 28 adet rat 4 eşit gruba ayrılarak kullanıldı. Kadavralar tespit edildikten sonra 3, 6 ve 9. Aylarda subjektif değerlendirmeyle birlikte sertlik ve renk yönünden analiz için örnekler alındı. Çalışmada gözlemsel incelemede I. Grup (SEFS+Sığır Jelatini SEFS solüsyonunda tutulan) ve II. Grup (SEFS+Agar Agar SEFS solüsyonunda tutulan) grupların anatomik formunu koruduğu, hacimsel olarak kaybın daha az olduğu belirlenmiştir. SEFS solüsyonunda tespit edilen kadavralar karşılaştırıldığında Agar Agarın Sığır Jelatinine göre daha etkin sonuçlar verdiği görüldü. III. Grup (SEFS+Sığır Jelatini kilitli poşette tespit edilen) ve IV. Grup (SEFS+Agar Agar kilitli poşette tespit edilen) Gruplarda renklerde bozulmalar olduğu, canlılığını kaybettiği görülmüştür. Diseksiyon sonrasında kilitli poşetlerde tutulan kadavralarda (III-IV. Grup) organlarda hacimsel olarak kaybın daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak subjektif ve objektif değerlendirmeler sonucunda ulaşılan bulgularda“ideal”tespit solüsyonunu oluşturma manasında doğru adımlar atıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Detection of cadavers, which is the main material in anatomy education, is very important. A cadaver is preserved for use in education and research of a human or animal body that has lost its vital functions. After losing its vitality, problems such as structural and formal deterioration of internal and external organs, putrefaction and loss of tension of the tissue, and hardening of the tissues occur in the cadaver. An ideal fixation solution is expected to protect tissues and organs for a long time, to provide sufficient tissue stiffness for dissection, and to preserve the natural colors of organs and tissues. Formaldehyde, besides its use in various fields, has very serious harm to human health. It is seen that various chemicals have been studied both in order to protect from the damages of formaldehyde and to develop fixation solutions that provide the desired properties. When these studies were examined, it was determined that certain common problems were observed in cadavers kept in fixation solutions without formaldehyde. These problems cause the general anatomical structure of the cadaver to change; does not allow it to be used as educational material in the long run. In this study, by developing a fixation-preservation solution (SEFS) consisting of liquid foam soap, alcohol, boric acid mixture and antiseptic (benzalkonium chloride), it is easy to prepare cadavers that do not harm human health, preserve their anatomical form for a long time and can be studied for education and research. It is aimed to reach a prepared, low-cost cadaver preparation method and to use these cadavers in dissection courses in the longer term. In the study, 28 rats were divided into 4 equal groups and used. After the cadavers were identified, samples were taken for analysis in terms of hardness and color, along with subjective evaluation at 3, 6 and 9 months. In the observational study, Group I (kept in SEFS+Bovine Gelatin SEFS solution) and II. It was determined that the groups (kept in SEFS+ Agar Agar SEFS solution) preserved their anatomical form and the loss in volume was less. When the cadavers detected in SEFS solution were compared, it was seen that Agar Agar gave more effective results than Bovine Gelatin. III. Group (SEFS+Bovine Gelatin detected in ziplock bag) and IV. Group (detected in SEFS+Agar Agar ziplock bag) It was observed that there was deterioration in colors and loss of vitality in the groups. It was determined that the cadavers kept in locked bags after dissection (Group III-IV) had more volumetric loss in organs. As a result, according to the findings obtained as a result of subjective and objective evaluations, it is seen that the right steps have been taken in terms of creating the“ideal”fixation solution.